Dekontaminacja lakieru samochodowego - czym jest ten proces i jak go przeprowadzić? 0
Dekontaminacja lakieru samochodowego - czym jest ten proces i jak go przeprowadzić?

Każdy właściciel samochodu zna prawdopodobnie ten ból, kiedy po umyciu swojego auta na karoserii dostrzega mikroślady. Zazwyczaj są to pozostałości zanieczyszczeń i szkodliwych substancji, których nie usuniemy wykonując jedynie standardowe mycie. W pełnym oczyszczeniu lakieru samochodowego pomoże nam zabieg dekontaminacji. Czym jest dekontaminacja lakieru samochodowego i jak ją przeprowadzić?

Co to jest dekontaminacja lakieru?

Dekontaminacja lakieru samochodowego to zabieg mający na celu usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z powłoki lakierniczej pojazdu, zarówno tych na jej powierzchni, ale także tych które się w nią wtopiły.

Wykonanie tylko i wyłącznie klasycznego mycia samochodu, nawet najbardziej dokładnego, nie pozwoli nam w pełni oczyścić lakieru z nagromadzonych w jego strukturze drobinek szkodliwych substancji. Proces dekontaminacji pomoże nam natomiast odzyskać dawną świetność lakieru, usuwając z niego uporczywe zanieczyszczenia, które mogą skutkować jego degradacją.

Kiedy przeprowadzić dekontaminację lakieru samochodowego?

Zabieg dekontaminacji powinniśmy wykonać wówczas, gdy na karoserii pojazdu zauważymy pierwsze zanieczyszczenia (takie, jak m.in. smoła, żywica, drobinki asfaltu), których nie jesteśmy w stanie pozbyć się wykonując standardowe mycie. Pozostałe w strukturze lakieru zabrudzenia i szkodliwe substancje mają na niego szkodliwy wpływ i prowadzą do jego uszkodzenia.

Dekontaminację lakieru warto przeprowadzać okresowo, a także wtedy, gdy zamierzamy zabezpieczyć karoserię nakładając na nią wosk czy jakąkolwiek powłokę ochronną. Zabieg dekontaminacji dobrze sprawdzi się też przed renowacją powłoki lakierniczej pojazdu.

Dekontaminacja lakieru samochodowego to zabieg przeznaczony nie tylko dla stosunkowo nowych aut. Będzie też świetnym rozwiązaniem w przypadku wiekowych samochodów. Nawet powłoki lakiernicze pokryte wieloma zarysowaniami, zmatowione w skutek upływającego czasu bądź zniszczone w rezultacie długiego przebywania na zewnątrz narażone na długotrwałe działanie warunków atmosferycznych.

Zabieg dekontaminacji można przeprowadzić nie tylko na powłoce lakierniczej, ale również na elementach metalowych takich, jak felgi lub listwy ozdobne. Wystarczy już kilka preparatów, żeby nasze auto odzyskało naturalną barwę i dawny blask.

Dekontaminacja lakieru - na co zwrócić uwagę?

Przeprowadzenie skutecznego procesu dekontaminacji wymaga zastosowania odpowiednich środków, aby w pełni usunąć zanieczyszczenia i inne szkodliwe substancje, wtopione w powłokę lakierniczą i elementy metalowe. Należy zatem zaopatrzyć się w następujące preparaty i akcesoria:

  • preparaty do usuwania smoły asfaltowej,
  • produkt do usuwania lepkich żywic,
  • preparat dla usunięcia zanieczyszczeń metalicznych,
  • środki myjące do lakieru, np. szampon samochodowy, aktywna piana,
  • akcesoria do mycia ręcznego,
  • myjka na ciśnieniowa.

Jak wykonać dekontaminację lakieru samochodowego?

Pierwszym etapem procesu dekontaminacji jest możliwie najdokładniejsze mycie auta. Pozwoli nam to pozbyć się wielu zanieczyszczeń i szkodliwych substancji nagromadzony na powierzchni powłoki lakierniczej. Dużo łatwiej będzie nam też później nakładać kolejne preparaty.

Po myciu wstępnym, z powłoki lakierniczej usuwamy pozostałe na niej substancje takie, jak kleje, żywica czy smoła. Aby tego dokonać można zastosować specjalne preparaty przypominające rozpuszczalniki. Ich nakładanie jest proste. Zwykle wystarczy spryskać auto preparatem i poczekać, aż zacznie on działać. W momencie, gdy nasze auto będzie już oczyszczone, to można bez obaw zetrzeć środek z powierzchni pojazdu. Warto użyć tutaj jednak delikatnych materiałów, np. mikrofibry.

Używając tego rodzaju środków należy jednak koniecznie stosować się również do zaleceń producentów, ponieważ każdy taki produkt ma nieco inne specyfikę.

Kolejnym etapem dekontaminacji jest usuwanie zabrudzeń metalicznych. Tutaj konieczne jest już zastosowanie mocniejszych środków, aby w pełni rozpuścić metale. Preparaty takie jak rozpuszczalniki sprawią, że osady metaliczne z łatwością odejdą od powierzchni lakieru, nie uszkadzając jego struktury.

Końcowym etapem prac jest walka z żywicą i pozostałymi zabrudzeniami. Przeprowadzane w tym kroku czynności musimy powtarzać do momentu, aż lakier będzie całkowicie gładki i czysty. Na tym etapie możemy też użyć glinki do lakieru, która pomoże nam zebrać ostatnie zanieczyszczenia z powierzchni karoserii. Pamiętaj, aby nie dociskać glinki do karoserii - wystarczy, że delikatnie przetrzesz nią auto.

Dekontaminacja lakieru samochodowego jest złożonym procesem, który wymaga od nas nie tylko odpowiednich środków i narzędzi, ale też sporo cierpliwości. Pamiętaj też, aby nie wykonywać tego zabiegu w zakurzonym pomieszczeniu, ani w pełnym słońcu. Przeprowadzając ten proces postępuj ostrożnie, żeby w trakcie pracy nie uszkodzić lakieru. Po wykonaniu dekontaminacji, na powierzchnię lakieru warto też nałożyć odpowiedni wosk i wypolerować auto. Takie połączenie sprawi, że uzyskamy naprawdę oszałamiające efekty!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 082 998
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium