
Wbrew temu co mogłoby się wydawać, uszczelki samochodowe są bardzo ważnym elementem auta. Niektórzy właściciele pojazdów o ich istnieniu przypominają sobie jednak dopiero, kiedy dostrzegą pierwsze uszkodzenia. Uszczelki samochodowe nie wymagają natomiast wiele pracy jeśli chodzi o ich zabezpieczenie, więc warto zainteresować się nimi wcześniej. Jednym z najlepszych i najczęściej stosowanych rozwiązań, które pomoże na długi czas zachować świetny stan techniczny uszczelek w aucie jest silikon do uszczelek. Czym jest ten produkt? Jak go stosować? I dlaczego warto w niego zainwestować?
Silikon samochodowy - co to za produkt?
Silikon samochodowy do uszczelek jest preparatem przeznaczonym do konserwacji tych gumowych elementów auta. Najczęściej stosowany jest silikon w formie sprayu, odznaczający się dużą łatwością aplikacji. Silikon do uszczelek to produkt, którym zdecydowanie powinien zainteresować się każdy właściciel auta. Środek ten pozwoli w wygodny sposób przeprowadzić efektywną konserwację gumowych elementów pojazdu.
Uszczelki samochodowe - dlaczego warto je zabezpieczać?
Gumowe (a czasem plastikowe) uszczelki to wyjątkowo delikatne elementy każdego pojazdu, stosowane do uszczelniania kabiny, komory silnika i bagażnika samochodu przed wilgocią, zanieczyszczeniami i szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Mają one za zadanie zabezpieczać szczeliny przy drzwiach, szybach, klapie bagażnika oraz masce, uniemożliwiając wodzie przedostanie się do wnętrza auta. Warto też wspomnieć, że uszczelki samochodowe ograniczają też napływ hałasu z zewnątrz do kabiny auta i do pewnego stopnia stanowią też ochronę termiczną.
W każdym pojeździe znajduje się co najmniej kilkanaście metrów uszczelek. Wraz z upływem czasu guma, z której są one wykonane traci jednak kolor, a jej struktura ulega osłabieniu, przez co zaczyna się kruszyć i pękać. Jest to spowodowane przede wszystkim działaniem tlenu, światła i skrajnym temperatur. Wpływ na pogorszenie stanu gumowych uszczelek mają także uszkodzenia mechaniczne.
Uszczelki samochodowe, które uległy uszkodzeniu, poza nieestetycznym wyglądem, mogą również stanowić przyczynę rozmaitych szkód, w tym rozwoju korozji, zalegania błota czy innych zanieczyszczeń w zakamarkach karoserii. Utrzymanie uszczelek w stanie, który pozwoli im spełniać ich funkcję ochronną, wymaga zatem systematycznej konserwacji i pielęgnacji.
Jak działa silikon do uszczelek samochodowych?
Preparat jakim jest silikon do uszczelek pomaga wydłużyć żywotność tych gumowych elementów. Nadaje im również estetycznego wyglądu, pogłębiając intensywny czarny kolor. Najważniejszą kwestią jest jednak zabezpieczenie, konserwacja i zwiększenie elastyczności uszczelek samochodowych, które staje się możliwe właśnie przez zastosowanie silikonu.
Warto wspomnieć także o tym, że w okresie zimowym, odznaczającym się zwykle niskimi temperaturami, silikon samochodowy przeciwdziała utlenianiu i zamarzaniu uszczelek oraz zapobiega przyklejaniu się gumy do szyb. Latem natomiast silikon samochodowy zabezpiecza uszczelki przed nadmiernym wysuszeniem i pękaniem.
Silikon do zabezpieczania uszczelek samochodowych przez niektórych zastępowany jest gliceryną, wazeliną kosmetyczną, woskiem lub smarem przeznaczonym również do gumowych uszczelek. Tego typu środki zastępcze nie są jednak zwykle dobrą alternatywą, ze względu na to, że nie są wchłaniane przez gumowy materiał, lecz utrzymują się na jego powierzchni, brudząc ubrania pasażerów. Preparat silikonowy do uszczelek nie pozostawia natomiast tłustego filmu i bardzo dobrze wchłania się w gumę.
Jak używać silikonu do uszczelek?
Niezależnie od tego, jakiego silikonu do uszczelek samochodowych użyjemy, należy stosować go zgodnie z instrukcją producenta. Zanim przejdziemy do nakładania preparatu musimy dokładnie obejrzeć wszystkie uszczelki, a następnie starannie oczyścić je z piasku i wszelkich zabrudzeń. Następnie należy wytrzeć do sucha gumowe uszczelki i pozostawić je do całkowitego wyschnięcia.
Mamy do wyboru dwie formy silikonu - w sprayu i w sztyfcie. Różnią się one m.in. sposobem aplikacji na uszczelki samochodowe.
- Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie silikonu w sprayu, to należy wstrząsnąć pojemnikiem przed użyciem. Następnie nanosimy środek na gumę i przecieramy szmatką. Możemy również spryskać szmatkę silikonem i dopiero przetrzeć nią uszczelki.
- Silikon w sztyfcie ma natomiast postać zbliżoną do kleju. Aby użyć takiego preparatu należy wysunąć sztyft z tubki i posmarować nim gumowe uszczelki.
Konserwacja uszczelek w aucie - warunki przeprowadzania
Konserwację uszczelek samochodowych najlepiej jest przeprowadzać w suchy dzień z dodatnią temperaturą powietrza. Ponadto uszczelki musimy koniecznie najpierw dokładnie wyczyścić - nie należy smarować silikonem zanieczyszczonych uszczelek. Do ich umycia wystarczy ciepła woda. Stosowanie agresywnych detergentów nie wchodzi w grę, ponieważ możemy nimi uszkodzić gumę. Po starannym umyciu, uszczelki należy wytrzeć do sucha i zostawić żeby całkowicie wyschły. Po tak przeprowadzonym procesie, uszczelki są w pełni gotowe do zabezpieczenia silikonem.
Konserwację uszczelek samochodowych wystarczy przeprowadzać raz na pół roku, aby zapewnić im skuteczną ochronę i nadać estetyczny wygląd. Jeśli ktoś chce jednak zadbać o swoje auto nieco bardziej, warto żeby również konserwacji uszczelek dokonywał raz na kwartał. Ci natomiast, którzy z auta korzystają raczej sporadycznie do przejazdu z jednego punktu do drugiego, mogą śmiało wydłużyć okres między kolejnymi zabiegami pielęgnacyjnymi i aplikować silikon na uszczelki raz na rok (najlepiej późną jesienią).