Jak prawidłowo czyścić felgi i opony? 0
Jak prawidłowo czyścić felgi i opony?

Dbałość o auto nie powinna ograniczać się wyłącznie do mycia karoserii, czy pielęgnacji jego wnętrza. Równie ważny jest przecież odpowiednio przeprowadzony detailing kół, czyli czyszczenie i konserwacja felg i opon samochodowych. Zabiegi te mogą jednak nierzadko stanowić skomplikowaną operację, a źle przeprowadzone mogą wywołać sporo szkód. Zatem, jak prawidłowo czyścić felgi i opony? Jakich zasad należy przestrzegać i jakich środków użyć do tego celu?

Jak prawidłowo czyścić felgi?

Czy czyszczenie felg samochodowych musi sprawiać trudności? Niekoniecznie. Ważne jednak, by uzbroić się w cierpliwość i stosować się do kilku prostych, ale niezwykle istotnych zasad. Dobre przygotowanie i odpowiednie podejście do czyszczenia felg w samochodzie pozwoli nam uniknąć naprawdę wielu zbędnych komplikacji.

Pierwsze co musimy wiedzieć, to z jakim rodzajem felg mamy do czynienia. Inaczej bowiem wygląda pielęgnacja felg aluminiowych, a inaczej postępuje się z felgami stalowymi. Na czym polega różnica? Otóż, felgi aluminiowe wymagają od nas więcej wysiłku - zadbanie o ich atrakcyjny wygląd pochłania więcej czasu i generuje trochę wyższe koszty. Pielęgnacja felg stalowych jest łatwiejsza, zajmuje mniej czasu, a koszty jej przeprowadzenia są zdecydowanie niższe.

Czyszczenie felg aluminiowych

Felgi aluminiowe charakteryzują się wysoką elastycznością, lekkością i nie pękają pod wpływem siły nacisku. Co więcej, odznaczają się także niemal doskonałymi parametrami użytkowymi i zapewniają ochronę nawet na wyjątkowo wymagających nawierzchniach. Alufelgi, bo tak inaczej określa się felgi aluminiowe są ponadto wysoce odporne na korozję, ale niestety ich wytrzymałość jest dosyć słaba. Czas ich użytkowania może jednak wydłużyć odpowiednio dobrana i przeprowadzona pielęgnacja. Poniżej zamieszczamy kilka zasad, których stosowanie ułatwi Ci prawidłowe czyszczenie felg aluminiowych w Twoim aucie.

  1. Regularne czyszczenie felg

    W pielęgnacji felg aluminiowych niezwykle istotna jest systematyczność zabiegów. Usuwanie na bieżąco zanieczyszczeń z powierzchni alufelg pozwoli Ci uniknąć nagromadzenia się na nich uciążliwych osadów brudu. To z kolei znacznie ułatwi i przyspieszy pozostałe zabiegi pielęgnacyjne.

  2. Odpowiednia temperatura felg

    Zwróć uwagę na to, by czyścić felgi wówczas, gdy mają odpowiednią temperaturę, czyli nie są nadmiernie rozgrzane, a nawet ciepłe. Nie należy czyścić alufelg zaraz po długiej podróży. Podwyższona temperatura tych aluminiowych elementów pojazdu podczas mycia może powodować uszkodzenie ich delikatnego lakieru bądź powstanie nieestetycznych i ciężkich do usunięcia zacieków. Poza tym, myjąc felgi przed ich całkowitym wystygnięciem, ryzykujemy też uszkodzeniem rozgrzanych hamulców.

  3. Usuwanie brudu z powierzchni alufelg

    Przystępując do właściwych działań, zaczynamy od usunięcia największego brudu z felg aluminiowych. Możemy to zrobić na przykład przy pomocy myjki ciśnieniowej. Musimy pamiętać, by czyszcząc felgi aluminiowe, pomiędzy myjką a felgą zachować odległość wynoszącą około 50 cm.

  4. Użycie preparatów przeznaczonych do czyszczenia felg

    Naprawdę warto zainwestować w sprawdzone, dobrej jakości preparaty przeznaczone do czyszczenia felg.

  5. Oczyszczenie trudno dostępnych miejsc

    Nie należy też zapominać o trudno dostępnych miejscach. Jeśli chcesz w pełni zadbać o czystość felg w swoim aucie, to koniecznie usuń zanieczyszczenia również z wszelkich zakamarków. Pomocna może się tu okazać m.in. delikatna szczotka do czyszczenia felg. Tego typu akcesoria są na tyle elastyczne i poręczne, że dostaną się niemal wszędzie.

  6. Dokładne płukanie felg

    Po wyczyszczeniu felg przychodzi czas na staranne spłukanie z nich pozostałości brudu i środków czyszczących. Bardzo często preparaty myjące pozostawione na alufelgach do wyschnięcia, prowadzą do uszkodzenia aluminiowych elementów.

  7. Polerowanie felg aluminiowych

    Kolejnym krokiem jest polerowanie alufelg. Zabieg ten jest dość prosty. Wystarczy, że używając miękkiej szmatki z mikrofibry, dokładnie wytrzemy felgi, aż będą całkowicie suche, zwracając uwagę, by nie pozostały na nich nieestetyczne zacieki i smugi.

  8. Woskowanie felg aluminiowych

    Przedostatnim krokiem w procesie pielęgnacji felg aluminiowych jest nałożenie na ich powierzchnię dodatkowego zabezpieczenia w postaci wosku.

  9. Konserwacja alufelg

    Kończąc już cały proces pielęgnacji felg aluminiowych w naszych autach, warto dokonać dodatkowo ich konserwacji. Zastosowanie odpowiedniego środka konserwującego zabezpieczy je przed osadzaniem się na nich kurzu, błota i innych zanieczyszczeń, a co więcej pozwoli ochronić alufelgi przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Wyczyszczone w ten sposób felgi aluminiowe są w pełni gotowe na kolejne długie podróże, zachwycają świetnym wyglądem, a ponadto są dużo bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Czyszczenie felg stalowych

Innym rodzajem felg są te stalowe, które ze względu na dużo niższą cenę, generują też niższe koszty eksploatacji w porównaniu z ich aluminiowym zamiennikiem. Felgi stalowe są jednocześnie dużo mniej odporne na czynniki atmosferyczne. Wystarczy choćby drobne zarysowanie, by w kontakcie z wodą felgi zaczęły rdzewieć. Zdecydowaną zaletą felg stalowych jest natomiast możliwość ich łatwiej regeneracji. Jeśli ulegną uszkodzeniu, to wystarczy oddać je w ręce specjalistów z warsztatu samochodowego. A jak wygląda proces czyszczenia felg stalowych? Przedstawiamy poniżej.

  1. Ściągnięcie kołpaków

    Jeśli masz taką możliwość, to najlepiej ściągnij całe koła. Znacznie łatwiej będzie Ci wtedy dostać się do każdego miejsca i starannie wyczyścić wszelkie zakamarki felg.

  2. Sprawdzenie stanu felg stalowych

    Ściągnięcie kół lub przynajmniej kołpaków, daje świetną okazję, by przeprowadzić dokładny przegląd felg. Sprawdź w jakim stanie są obie strony tych elementów kół - oceń, czy nie są nadmiernie zniszczone, a w przypadku zauważenia jakichkolwiek ubytków zleć ich naprawę specjalistom z warsztatu samochodowego.

  3. Mycie felg stalowych

    Wstępne mycie felg stalowych, podobnie jak w przypadku alufelg, wymaga w zasadzie zastosowania jedynie myjki ciśnieniowej, w celu spłukania największych zanieczyszczeń. Tutaj również należy pamiętać o zachowaniu odległości około 50 cm między myjką a felgą.

  4. Użycie specjalnego preparatu do czyszczenia felg

    Odpowiednia pielęgnacja felg stalowych wymaga, podobnie jak opisaliśmy to wcześniej dla felg aluminiowych, dobrej jakości środków czyszczących. Warto zrobić dokładny przegląd dostępnych na rynku preparatów i zainwestować w taki, który usunie wszelkie zanieczyszczenia z felg, a jednocześnie będzie dla nich całkowicie bezpieczny.

  5. Oczyszczenie zakamarków

    Nie zapomnij o wyczyszczeniu miejsc trochę trudniej dostępnych. Możesz to zrobić np. przy pomocy miękkiej szmatki oraz szczotki do czyszczenia felg. Nie pozwól, aby jakikolwiek brud pozostał na felgach Twojego pojazdu.

  6. Spłukiwanie zanieczyszczeń i detergentów

    Na koniec obficie spłucz wodą felgi stalowe, aby uniknąć pozostawienia na ich powierzchni resztek zanieczyszczeń i środków czyszczących. Felgi stalowe nie wymagają suszenia.

Detailing kół w samochodzie - zasady czyszczenia opon

Zanieczyszczenia utrzymujące się na oponach są co prawda mniej widoczne niż te na pozostałych elementach naszych aut i zdecydowanie mniej zwracają na siebie uwagę, jednak to właśnie tam osadza się ich najwięcej. Jak zatem zadbać o czystość opon w naszych pojazdach i nie dopuścić, by zanieczyszczenia prowadziły do uszkodzenia opon?

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie środki. Zaleca się stosować specjalistyczne preparaty do pielęgnacji i konserwacji opon, które pozwolą nam zapewnić oponom wysoki połysk, a zarazem zabezpieczyć je przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Środki do pielęgnacji opon zazwyczaj występują w formie pianek, które służą do oczyszczania oraz nabłyszczaczy, nadających oponom intensywnego połysku. Pamiętaj, aby przy myciu opon nie użyć preparatów z wybielaczami. Takie produkty mogą doprowadzić to tego, że opony będą wyglądały na zużyte, a zarazem mogą plamić felgi. Staraj się również nie nanosić preparatu do opon na bieżniki, poniewaz może to negatywnie wpływać na bezpieczeństwo jazdy.

Czyszcząc opony, na których występują uporczywe zanieczyszczenia, np. pozostałości asfaltu, spróbuj pozbyć się ich używając szorstkiej gąbki. Poza tym, niezależnie od wybranego środka czyszczącego, miej pod ręką ściereczkę, która posłuży ci do usuwania preparatu z felg. Na koniec warto przeprowadzić również polerowanie przy użyciu ściereczki - pozwoli Ci to uzyskać doskonały połysk na powierzchni opon.

Nie zapominaj również, jak ważna jest konserwacja opon. Aby dodatkowo zabezpieczyć opony i nadać im głęboki, czarny kolor, warto zaaplikować na ich powierzchnię czernidło. Tego rodzaju preparaty zwykle występują w formie żelu lub mleczka. Nakładamy je za pomocą specjalnego aplikatora, rozprowadzają czernidło równomiernie na oponie. Nadmiar preparatu zbieramy za pomocą ściereczki z mikrofibry.

Pielęgnacja kół w naszych pojazdach nie musi zatem jak widać przyprawiać całej masy trudności. Poszczególne czynności co prawda wymagają nieco czasu i precyzji, ale już po kilkukrotnym przeprowadzeniu takiego procesu pielęgnacyjnego wszystkie kroki stają się w zasadzie proste i intuicyjne. Podkreślamy jeszcze raz na koniec, że w czyszczeniu felg i opon w aucie kluczowa jest systematyczność. Regularna pielęgnacja i konserwacja felg i opon pozwoli znacznie wydłużyć ich żywotność i nadać im doskonały wygląd.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 082 998
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium