Jak przygotować lampy do przyciemniania? 0
Jak przygotować lampy do przyciemniania?

W ostatnim czasie na znaczeniu mocno zyskały różne zabiegu z zakresu auto detailingu, w tym te mające na celu tuning pojazdu. Coraz popularniejsze staje się chociażby przyciemnianie lamp samochodowych, dzięki któremu wielu kierowców może w łatwy sposób i niewielkim kosztem zmienić stylistykę swojego samochodu. Trzeba jednak wiedzieć, jak przeprowadzić ten zabieg zgodnie z obowiązującymi przepisami, by nie narazić się na przykre konsekwencje. W dzisiejszym tekście zajmiemy się jednak nieco inną kwestią, również dotyczącą przyciemniania lamp samochodowych. Porozmawiamy mianowicie o tym, jak właściwie przygotować reflektory do przyciemniania.

 

Na czym polega przyciemnianie lamp samochodowych?

Istnieje wiele sposobów na przeprowadzenie tuningu samochodu. Jednym z tych, które stale zyskują na popularności jest przyciemnianie reflektorów, zarówno tylnych, jak i przednich. Ta z pozoru niewielka zmiana jest w stanie naprawdę znacząco zmienić ogólny wygląd pojazdu, nadając mu eleganckiego i oryginalnego charakteru.

Do zalet zabiegu, jakim jest przyciemnianie lamp samochodowych należy z pewnością zaliczyć prostotę i niskie koszty jego realizacji. Metamorfozy reflektorów możemy z powodzeniem dokonać samodzielnie - wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni materiał i okleić nim lampy. Należy jednak pamiętać również o odpowiednim przygotowaniu reflektorów do tego zabiegu. Tylko właściwie przeprowadzone kolejne czynności dadzą nam w pełni profesjonalny efekt.

Czym przyciemnić lampy w samochodzie?

Propozycji sposobów na przyciemnienie lamp samochodowych jest kilka i każda z nich ma swoje grono zwolenników.Jakiego materiału najlepiej jest użyć, by przeprowadzić metamorfozę reflektorów samochodowych? Mamy tutaj spory wybór. Producenci oferują nam bowiem produkty, które pozwalają uzyskać chociażby efekt smoked czy Cameleon. Najczęściej wykorzystywanymi metodami przeprowadzania tego zabiegu jest użycie:

  • folii w sprayu,
  • folii naklejanej na mokro,
  • folii naklejanej na sucho.

Nakładanie folii w sprayu wydaje się znacznie prostsze niż pozostałe dwie metody, jednak trzeba tu zwrócić uwagę na kilka aspektów. Poza właściwym oczyszczeniem i odtłuszczeniem powierzchni lamp, nie można zapomnieć o zachowaniu odpowiedniej odległości natrysku (10-15 cm). Pierwsza warstwa sprayu powinna być bardzo cienka, gdyż ma ona stworzyć przyczepność dla kolejnych warstw. Następne warstwy powinny już być sporo grubsze. Należy także pozostawić całość do pełnego wyschnięcia poszczególnych warstw folii.

Do oklejania reflektorów samochodowych, zarówno na mokro, jak i na sucho, służy natomiast folia PVC. Najczęściej stosuje się tu czarne folie, o różnej głębi koloru. Pozwalają one uzyskać smoked efekt na lampach. Kolorowe folie, które delikatnie zmieniają barwę klosza, również są jednak dostępne i wybierane coraz częściej. Oklejanie lamp folią PVC jest jednak nieco bardziej skomplikowane i pracochłonne. Wymaga użycia pewnych dodatkowych narzędzi, w tym np. rakli czy opalarki, a także odrobiny wprawy, by poprawnie nałożyć folię, a uzyskany efekt był trwały.

Najlepsze folie do przyciemniania lamp w samochodzie

Jaką folię do przyciemniania lamp wybrać? Na rynku istnieje spore grono producentów folii samochodowych, również tych przeznaczonych właśnie do przyciemniania reflektorów. Materiały takie mają zapewniać wysoką przepuszczalność światła, a jednocześnie dawać efekt maksymalnego przyciemnienia. Lampy dzięki temu prezentują się w naprawdę oryginalny sposób, a zarazem nadal mogą spełniać swoją podstawową funkcję. Należy jednak pamiętać, że bez względu na zastosowany materiał oraz uzyskany z jego użyciem efekt, poruszanie się po drogach publicznych pojazdem z przyciemnionymi reflektorami nie jest legalne.

Na naszym blogu poruszyliśmy już kwestię wyboru odpowiedniej folii do przyciemniania lamp samochodowych. Dokonaliśmy przeglądu dostępnych na rynku produktów, a pełną ich charakterystykę znajdziesz w artykule zamieszczonym pod tym linkiem.

Przygotowanie lamp samochodowych do przyciemniania

Reflektory samochodowe możemy przyciemnić stosując jedną z dwóch metod - na mokro lub na sucho. Obie te metody różnią się nieco sposobem nakładania folii przyciemniającej na lampy, o czym więcej pisaliśmy tutaj.

Bez względu jednak na jaką technikę się zdecydujemy dokonując tuningu naszego auta, przed przystąpieniem do właściwych działań musimy odpowiednio, przygotować reflektory. Podstawową czynnością jest tutaj staranne wyczyszczenie oraz odtłuszczenie lamp, które mamy zamiar przyciemnić. Do tego celu nie należy jednak stosować środków o wysokiej zawartości alkoholu w składzie, ani też preparatów typu surface cleaner. Reakcje, w jakie środki te wchodzą z poliwęglanem (z którego wykonane są zwykle klosze reflektorów) prowadzą do zniszczenia powierzchni lamp.

Aby odtłuścić reflektory przed nałożeniem folii, najczęściej wykorzystuje się standardowy płyn do szyb. Przeprowadzając tę czynność należy koniecznie pamiętać również o odtłuszczeniu zagłębień przy krawędziach lamp samochodowych. Najłatwiej będzie nam do nich dotrzeć, używając rakli z owiniętą na niej mikrofibrą.

Oczyszczenie powierzchni reflektorów samochodowych to jednak nie wszystko, co należy wykonać, by odpowiednio przygotować je do zabiegu przyciemniania. Kolejnym etapem powinno być zabezpieczenie elementów, które sąsiadują z lampami. Można okleić je np. taśmą malarską, by zapobiec przyklejaniu się do nich folii do przyciemniania, co w znacznym stopniu ułatwi nam jej aplikację na reflektory.

Zastanawiasz się nad przyciemnieniem lamp w swoim pojeździe? Jeśli tak, to na początku zapoznaj się jednak z kwestiami prawnymi takiego zabiegu, które omówiliśmy już na naszym blogu. Zmiana koloru lamp samochodowych, poprzez ich przyciemnienie za pomocą specjalnej folii, zasadniczo nie jest bowiem w Polsce dozwolona. Decydując się zatem dokonać takiego zabiegu warto zapoznać się zatem z konsekwencjami, jakie mogą na nas czekać.

Jeśli mimo wszystko planujesz przyciemnić reflektory w swoim aucie, to miej na uwadze opisane przez nas powyżej wskazówki. Odpowiednie przygotowanie lamp do tego procesu jest jednym z kluczowych elementów, które znacząco ułatwią poprawne nałożenie folii przyciemniającej, a jednocześnie przedłużą trwałość uzyskanych efektów.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 082 998
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium