Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Jak okleić dach w swoim aucie ? 0
Jak okleić dach w swoim aucie ?

Jak okleić dach w swoim aucie ?

Od jakiegoś czasu bardzo modne stało się oklejanie dachu w samochodach. Możliwości jest bardzo dużo począwszy od folii typu carbon, przez szachownice, kolory podstawowe, kończąc na najpopularniejszym czarnym połysku. W tym artykule przestawimy podstawowe zasady, które są niezbędne podczas prawidłowej aplikacji folii. 

Dokładne oczyszczenie powierzchni

Jest to jeden z najważniejszych punktów. Dobrze przygotowana powierzchnia to klucz do sukcesu.
Zaczynamy od dokładnego umycia samochodu.
W naszym przypadku zajmujemy się dachem, tak więc przystępujemy do deironizacji i usunięcia drobinek asfaltu z powierzchni elementu za pomocą odpowiedniej chemii. Następnie glinkujemy cały dach i ponownie myjemy w celu usunięcia pozostałości zanieczyszczeń. Szczególnej uwagi wymagają szczeliny i zakamarki, w których znajduje się najwięcej brudu, a w które będziemy musieli później wtłoczyć folię.

Kolejnym krokiem jest usunięcie elementów utrudniających aplikację. W naszym przypadku jest to antena, lub przysłowiowy „rekinek”. Oczywiście można okleić dach bez demontażu anteny, ale jest to łagodnie mówiąc nie profesjonalne. W przypadku auta, którym się zajmujemy demontaż anteny jest prostą czynnością, niekiedy demontaż wymaga większych nakładów pracy od aplikatora. Pod uszczelką anteny podobnie jak w szczelinach wokół dachu również zbiera się brud, więc postępujemy z tym miejscem podobnie jak z wyżej opisanymi zakamarkami. Istotne jest aby w okolicach anteny pracować ostrożnie i nie dopuścić, aby chemia nie wciekła do wnętrza samochodu przez otwór.

Przygotowanie finalne powierzchni 

Po umyciu, oczyszczeniu i zdemontowaniu zbędnych elementów przystępujemy do finalnego przygotowania powierzchni. W tym celu bierzemy w dłoń surface cleaner, lub środek do odtłuszczania powierzchni i dokładnie przecieramy powierzchnie, na których będziemy aplikować folię. Pamiętamy o szczelinach przy szybie przedniej, tylnej klapie oraz rynienkach. Na krawędziach wszystkich elementów sąsiadujących z naszą powierzchnią, przyklejamy papierową taśmę zabezpieczającą - to pomoże nam później na łatwiejszą pracę z folią, która nie będzie przyklejała się do innych elementów, oprócz naszego - w tym przypadku dachu. 

Knifeless - przygotowanie do cięcia folii 

Po przygotowaniu powierzchni, następuje czas na wklejenie tasiemek do cięcia Knifeless. Tasiemki wklejamy idealnie w rynienkach dachu, tam gdzie chcemy aby kończyła się folia oraz na przedniej szybie zachowując margines od krawędzi dachu tak, aby wystarczyło nam folii do wtłoczenia jej w szczelinę nad szybą i pokrycia jej bez prześwitu lakieru. Warto zapisać lub zapamiętać kolejność położonych tasiemek, będzie to nam pomocne w późniejszym etapie pracy. Co do tylnej krawędzi, to możemy wkleić tasiemkę na krawędzi tylnej klapy trzymając się zasady zastosowanej w przypadku szyby przedniej lub po zamontowaniu folii odciąć ją prowadząc nożyk w szczelinie po stronie tylnej klapy.

 

taśma knifeless

Sprawdź taśmy do cięcia folii: https://folia-samochodowa.pl/category/narzedzia-aplikacyjne-tasmy-do-ciecia

Aplikacja folii 

Mierzymy długość dachu i odcinamy bryt folii z zapasem kilku centymetrów z każdej strony elementu.
Następnie przecieramy dach ściereczką pyłochłonną i kładziemy folię na dach. Odklejamy liner i zawijamy go po spód. Przyklejamy wstępnie folie na początku elementu i odklejamy liner do końca. Mając bryt folii na dachu „łapiemy” folię na środku dachu i rozkładamy ją na tzw. lustro ciągnąc do narożników. Folie ciągniemy w taki sposób, aby nasze dłonie i środek dachu tworzyły trójkąt, wtedy łatwiej będzie nam rozłożyć nadmiary folii. Czynność powtarzamy w każdym narożniku dachu do momentu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni.

RAKLE DO ZMIANY KOLORU >>


I w kolejnym etapie przechodzimy do raklowania.
Zaczynając od środka raklujemy folię tak, aby nie pominąć ani centymetra powierzchni.
Dalej rozpoczynamy cięcie tasiemkami pamiętając, aby rozpocząć od tasiemki, która była położona jako ostatnia.
Po odcięciu i usunięciu tasiemek z wszystkich krawędzi doklejamy folie w miejscu cięcia, wtłaczamy w szczeliny i wykańczamy narożniki. 

Usunięcie folii zabezpieczającej 

Przed końcowym wygrzaniem folii przystępujemy do usunięcia zabezpieczającej folii ochronnej, która występuje tylko w przypadku folii błyszczących serii 2080. Można to zrobić przyklejając w narożniku kawałek folii ub taśmy papierowej. Delikatnie pociągając, odklejamy folię. W ten sposób uzyskujemy idealną powierzchnię, wolną od rys.

Wygrzewanie folii

Po aplikacji musimy wygrzać folię i sprawdzić czy nigdzie nie zostawiliśmy powietrza. Temperaturę w jakiej należy utrwalić folię na powierzchni warto przed pracą sprawdzić w karcie technicznej produktu przed przystąpieniem do pracy.
W przypadku folii 3M serii 2080 jest to 100 stopni Celsjusza (+/- 7st.). 

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 082 998
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium