Usuwanie powłoki ceramicznej z karoserii 0
Usuwanie powłoki ceramicznej z karoserii

Produkty tworzące warstwy ochronne na karoserii naszych pojazdów niekiedy wymagają usunięcia. Dotyczy to preparatów takich, jak chociażby woski, szczeliwa czy powłoki ceramiczne. Ich usunięcie jest konieczne m.in. w sytuacji, gdy lakier wymaga korekty lub zamierzamy pokryć karoserię folią samochodową. W takich momentach musimy oczyścić nasz pojazd ze starych warstw powłoki woskowej lub ceramicznej. Jak się za to zabrać? W jaki sposób usunąć powłokę ceramiczną z karoserii auta?

Powłoka ceramiczna na karoserii - czym jest i jak o nią dbać?

Zanim przejdziemy do kwestii usuwania powłoki ceramicznej z karoserii auta, powiedzmy sobie czym ten produkt w ogóle jest. Powłoka ceramiczna tworzy na karoserii pojazdu warstwę ochronną, która pozwala przedłużyć żywotność lakieru i zabezpiecza go przed drobnymi uszkodzeniami.

Powłoka ceramiczna, poza tym, że tworzy na powierzchni samochodu doskonałą warstwę ochronną, to również zapewnia niesamowity wygląd oryginalnej powłoce lakierniczej. Co więcej, tego rodzaju produkty zwiększają także komfort użytkowania pojazdu, a jest to wynikiem ich właściwości hydrofobowych. Sprawiają one, że woda dużo łatwiej i szybciej spływa z powierzchni nadwozia, a na karoserii gromadzą się dużo mniejsze ilości zanieczyszczeń. Dzięki temu możemy rzadziej zaglądać na myjnię i dodatkowo mniej obawiać się ryzyka korozji. Nie chcemy przez to jednak powiedzieć, że właściciele samochodów pokrytych powłoką ceramiczną mogą już zupełnie zrezygnować z wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. Jest wręcz odwrotnie, a mianowicie takie pojazdy wymagają specjalnie dobranej i odpowiednio przeprowadzonej pielęgnacji. Jak się do tego zabrać? Wszystkiego dowiesz się z artykułu na temat tego, jak dbać o powłokę ceramiczną na lakierze.

A kiedy już poznasz wszystkie zasady pielęgnacji powłoki ceramicznej, to koniecznie zajrzyj również to naszego wpisu na temat produktów do pielęgnacji powłoki ceramicznej.

Jak usunąć powłokę ceramiczną z karoserii auta?

Aplikacja powłoki ceramicznej na karoserię auta nie zawsze kończy się sukcesem, szczególnie jeśli to dopiero początki naszej przygody z tego typu produktami lub, gdy użyty preparat jest złej jakości.

Jeśli dokonałeś niewłaściwego wyboru i powłoka ceramiczna, którą kupiłeś nie zdała egzaminu, to nic straconego! Nadal możesz naprawić swój błąd, a my zaraz pokażemy Ci jak to zrobić. Pamiętaj jednak, żeby za drugim podejściem nałożyć już na karoserię produkt, który spełni twoje oczekiwania. Jeśli nie wiesz, jaką powłokę ceramiczną wybrać, to zajrzyj na naszego bloga, gdzie przedstawiamy kilka świetnych produktów z tej kategorii.

My tymczasem wracamy do tematu i wyjaśniamy jak usunąć powłokę ceramiczną z karoserii samochodu, zarówno tę świeżo nałożoną, jak i tę, która uległa już utwardzeniu. Wszystko da się przecież jeszcze uratować!

Usuwanie świeżej powłoki ceramicznej

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas aplikacji powłoki ceramicznej jest jej nieprawidłowe dotarcie. W rezultacie na karoserii pozostają nieestetyczne smugi, a na dodatek ochrona lakieru jest dużo słabsza. Co zrobić, by usunąć niedotartą powłokę ceramiczną?

W zależności od tego po jakim czasie zabieramy się za zdjęcie preparatu z powierzchni karoserii, będziemy postępować w nieco inny sposób. Poniżej przedstawiamy dwie podstawowe opcje.

  1. Usuwanie powłoki ceramicznej do 2h od aplikacji

    Korekta świeżo zaaplikowanej powłoki ceramicznej wymaga w zasadzie jedynie powtórnego nałożenia preparatu w miejscach, gdzie był on niewystarczająco dotarty. Postępujemy więc w taki sam sposób, jak przy nakładaniu powłoki za pierwszym razem. Zawarte w produkcie rozpuszczalniki rozpuszczą powstałe na karoserii smugi, a ponowne staranne dotarcie powłoki zagwarantuje doskonałe wykończenie.

  2. Usuwanie powłoki ceramicznej do 24h od aplikacji

    W przypadku, gdy aplikacja powłoki ceramicznej na karoserię miała miejsce kilka godzin temu, to ponowne nałożenie preparatu już się nie sprawdzi, ponieważ nie rozpuści on już zaschniętych niedoskonałości. Musimy wówczas spryskać niedotarte miejsca i ściereczkę z mikrofibry np. alkoholem izopropylowym lub innym środkiem do odtłuszczania lakieru, a następnie delikatnie przetrzeć powierzchnię powłoki, po czym czystą stroną szmatki wykańczamy całość. W poszczególnych punktach powłoka powinna zmięknąć i dać się usunąć. Wówczas ponownie nakładamy preparat na karoserię.

Usuwanie powłoki ceramicznej po utwardzeniu

Trudniejszym procesem jest usunięcie z karoserii powłoki ceramicznej, która zdążyła się już utwardzić. Jeśli od nałożenia preparatu na powierzchnię auta minęła więcej niż jedna doba, to wyżej przedstawione metody nie przyniosą oczekiwanego rezultatu. W takim przypadku konieczne będzie użycie polerki. Nie polecamy wykonywać takiego zabiegu na własną rękę jeśli nie masz doświadczenia, ponieważ wystarczy jeden nieuważny ruch maszyną, a oprócz smug po powłoce będziesz miał znacznie więcej poważniejszych zmartwień.

Jeśli natomiast nabrałeś już nieco doświadczenia w auto detailingu i praca z polerką to dla Ciebie łatwizna lub po prostu chcesz zaryzykować i spróbować mimo wszystko na własną rękę naprawić błąd popełniony przy aplikacji powłoki na karoserię, to poniżej znajdziesz krótki poradnik.

  1. Przygotowanie karoserii

    Pamiętaj, że jeśli od nałożenia powłoki upłynęło już trochę czasu i samochód zdążył się ubrudzić, to konieczne będzie gruntowne mycie. Przed polerowaniem warto przeprowadzić także dekontaminację lakieru, czyli usunięcie metalicznych i chemicznych zabrudzeń. Po wykonaniu tego zabiegu dokładnie osusz samochód i przygotuj się do polerki. W przypadku, gdy Twoje auto jest czyste możesz przejść od razu do kroku 2.

  2. Polerowanie powłoki

    W wielu przypadkach usunięcie powłoki ceramicznej wymaga jedynie lekkiego finiszu. Zacznij od najmniej agresywnych kombinacji past i padów polerskich, a dopiero, gdy nie uzyskasz w ten sposób zadowalających rezultatów, przejdź do środków o większej gradacji.

  3. Ponowna aplikacja powłoki ceramicznej

    Po zakończeniu polerowania, należy ponownie odtłuścić karoserię i usunąć pozostałości pasty polerskiej. Wówczas karoseria będzie w pełni przygotowana do ponownej aplikacji powłoki. Nakładamy preparat na wypolerowane miejsca i czekamy na zawiązanie się produktu.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 082 998
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium