Czym jest folia wylewana?

Dodano: w kategorii: - autor:

Zaczynasz swoją przygodę z oklejaniem samochodów? Poznajesz folie, ich cechy i właściwości? Chcesz lepiej pracować i zrozumieć zasady oklejania poszczególnych folii? Dzisiaj dowiesz się, czym jest folia wylewana i jakie ma właściwości.

Folia wylewana - co to jest?

Folia wylewana jest jednym z lepszych materiałów do oklejania aut, który najlepiej sprawdza się na nieregularnych kształtach i wszelkich przetłoczeniach. Nazwa folii wzięła się od procesu jej produkcji. Standardowe folie powstają poprzez walcowanie masy. Natomiast folia wylewana produkowana jest poprzez wylanie płynnej masy. To właśnie sposób produkcji folii warunkuje jej właściwości, którymi odróżnia się od innych folii.

Jakie cechy ma folia wylewana?

Folia wylewana w zależności od producenta cechuje się grubością od 50 do 140 mikronów i zazwyczaj są objęte gwarancją od 3 do 10 lat. Najważniejszą cechą, którą należy wymienić dla tego rodzaju folii jest jej plastyczność i efekt pamięci. Oznacza to, że folia pod wpływem wygrzewania jest podatna na rozciąganie i można ją dowolnie formować na wszelkich krzywiznach, przetłoczeniach i nieregularnych kształtach. Natomiast dzięki efektowi pamięci folia po ponownym podgrzaniu powraca do pierwotnego stanu. Czyli aplikując folię, nie przeciągniesz jej zbytnio i nie rozciągniesz na tzw. flaka.

Mikrokanaliki w folii wylewanej

Mikrokanaliki to specjalna struktura warstwy kleju w folii, która ułatwia wyprowadzenie powietrza spod folii. Dzięki takiej właściwości folii wylewanej łatwiej można okleić dużą powierzchnię np. maskę. Zarzucając cały bryt folii mikrokanaliki sprawią, że pęcherze powietrza nie będą problematyczne do wyprowadzenia. Oczywiście należy użyć odpowiednich technik pracy i dobrych rakli.

Co to jest adhezja kleju i repozycjonowalność folii?

Jeśli jesteś początkującym aplikatorem, albo dopiero zaczynasz od teorii, to w świecie car wrappingu spotkasz wiele branżowych pojęć. Między innymi adhezja i rezpozycjonowalność. Adhezja kleju, to nic innego jak moc przyklejenia folii do karoserii. Repozycjonowalność z kolei powiązana jest z adhezją, bo jeśli początkowa adhezja jest niska, to z łatwością można przesuwać folię po karoserii i zmieniać jej położenie. To właśnie nazywamy repozycjonowaniem folii.

Jednym z najbardziej znanych systemów, a zarazem zaawansowanych jest system Controltac™, który w swoich foliach stosuje producent 3M. Jest to też system stworzony przez tego producenta. Controltac™ wyróżnia się tym, że w warstwie kleju zatopione są szklane mikrokulki, które warunkują repozycjonowalność folii. A adhezja kleju uaktywnia się pod wpływem nacisku. Co ważne z punktu początkujących aplikatorów, adhezja początkowa jest niska. Właśnie dzięki temu podczas popełnienia błędu, czy nieudanej próby oklejenia przetłoczeń folię można bezpiecznie odkleić od powierzchni i zaaplikować ponownie. W przypadku folii 3M z systemem Controltac™ pełną adhezję kleju osiągają po 24 godzinach.

Kierunek ma znaczenie

Niektóre folie wylewane są kierunkowe. Oznacza to, że należy okleić auto w konkretnym kierunku. Zazwyczaj wskazanym przez producenta. Jest to ważne z kilku względów. Po pierwsze folia kurczy się w jednym kierunku. Po drugie w przypadku folii kolorowych i nietypowych np. kameleon, kolor folii z dwóch stron może się różnić. Dlatego podczas oklejania auta należy zwrócić uwagę, czy na pewno aplikujesz folię w dobrym kierunku.

Efekt pamięci folii - czy to może przeszkadzać?

Efekt pamięci, dla większości aplikatorów jest cenną cechą folii, bo umożliwia łatwą jej aplikację w przetłoczeniach i nieregularnych kształtach. Natomiast trzeba pamiętać, że folia zawsze kurczy się samoczynnie. Nawet od promieni słońca. Dlatego to jak zaaplikujesz folię, ma ogromne znaczenie dla końcowego wyglądu auta. Żeby Twoja praca nie poszła na marne, a efekt zrobił pozytywne wrażenie na kliencie, zawsze folię z efektem pamięci należy wygrzać po zakończeniu oklejania. Nazywa się to utrwaleniem folii. Wygrzewa się ją w temperaturze od 90 do 120 stopni. Dzięki temu folia trwale zachowa swój kształt, a tym samym traci efekt pamięci.

Dodano: w kategorii: - autor:

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
3M Wrap Film Seria 2080 - Gloss Black - G12
3M Wrap Film Seria 2080 - Gloss Black - G12
165,00 zł 134,15 zł
metr [mb]
Filc Banana Buffer
Filc Banana Buffer
8,50 zł 6,91 zł
szt.
Filc wełniany
Filc wełniany
2,10 zł 1,71 zł
szt.
Filc Monkey Strips 2.0
Filc Monkey Strips 2.0
5,80 zł 4,72 zł
szt.
Żyletka do skrobaka | 1 szt.
Żyletka do skrobaka | 1 szt.
1,00 zł 0,81 zł
szt.
3M Wrap Film Seria 2080 - Satin Dark Grey - S261
3M Wrap Film Seria 2080 - Satin Dark Grey - S261
170,00 zł 138,21 zł
metr [mb]
Taśma na listwy chromowane | Czarny Połysk
Taśma na listwy chromowane | Czarny Połysk
20,00 zł 16,26 zł
Rakla Niebieska | 3M
Rakla Niebieska | 3M
8,00 zł 6,50 zł
szt.
Nowości
Taśma papierowa żółta

Taśma papierowa żółta

3,65 zł 2,97 zł
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium