Folia chrom - jak okleić maskę? 0
Folia chrom - jak okleić maskę?

 Car wrapping, czyli oklejanie karoserii auta folią, jest zabiegiem na który coraz częściej decydują się właściciele pojazdów. Jednym z wariantów dostępnych na rynku jest folia chrom, która pozwala uzyskać niebanalny efekt lustra, nadając samochodowi wyjątkowego blasku. Czym wyróżnia się folia chrom i czy warto zdecydować się na to rozwiązanie? Odpowiemy dzisiaj na te pytania. Skupimy się jednak również na tym, by pokazać, jak krok po kroku okleić folią chromowaną maskę samochodu.

Folia chrom na auto

Folia samochodowa chrom nadaje pojazdowi efektowny połysk i z pewnością pozwala wyróżnić się na drodze.

Zalety folii chrom

Samochód w kolorze chromu zdecydowanie wyróżnia się spośród innych pojazdów na drogach, ale to nie jedyna zalety folii chrom, na którą zwracają uwagę zwolennicy takiego rozwiązania. Wskazują oni również na:

  • oryginalny efekt lustra na karoserii,
  • sprawny i szybki proces aplikacji folii na karoserię,
  • niższe koszty wykonania w porównaniu z malowaniem i lakierowaniem auta,
  • łatwy i bezpieczny demontaż (folia samochodowa chrom może zostać w każdej chwili usunięta z powierzchni pojazdu w zasadzie bez konsekwencji dla karoserii),
  • szeroki wybór kolorów (poza standardowym srebrnym kolorem, dostępne są także folie w innych odcieniach),
  • wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Folia chrom a przepisy prawa

Dla wszystkich, którym marzy się folia chrom na samochodzie, ale obawiają się, że taki zabieg może sprowadzić na nich nieprzyjemne konsekwencje prawne, mamy dobrą wiadomość. Mianowicie, nie ma przepisów, które w jednoznaczny sposób stwierdzałyby zakaz montażu takiej folii na powierzchni pojazdu. Czy zatem folia chrom na samochodzie jest w 100% legalna? Teoretycznie tak, jednak niektórzy mogą uznać taki wariant tuningu za utrudniający poruszanie się po drodze innym uczestnikom ruchu. Efekt lustra, jaki otrzymuje się poprzez położenie chromu na lakier, powoduje nadmierne odbijanie promieni słonecznych, oślepiając tym samym innych kierowców.

Jak więc wybrnąć z sytuacji, gdy nie ma się pewności co do legalności folii chrom na samochodzie? Rozwiązaniem może być oklejenie detali auta, czyli wybranych mniejszych fragmentów nadwozia. Mogą to być na przykład lusterka, spojlery, czy listwy. Taka opcja pozwoli nieco zmienić design pojazdu, a jednocześnie wykluczy ewentualne przykre konsekwencje prawne.

Jak okleić maskę samochodu folią chrom?

Proces oklejania maski samochodu za pomocą folii chromowanej wygląda następująco:

  1. Zaczynamy od oklejenia taśmą (np. taśmą malarską) obrysu maski. Rozkładamy folię na powierzchni maski i stabilizujemy ją za pomocą magnesów. Zdejmujemy liner - odklejamy go od spodniej warstwy folii przy jednym narożniku, a następnie kawałek po kawałku ściągamy z całej folii.
  2. Folia chromowana posiada warstwę zabezpieczającą przed zarysowaniami (zapobiega to zarysowaniu folii w rolce). W następnym kroku usuwamy zatem z wierzchniej strony folii warstwę ochronną.
  3. Przechodzimy do raklowania materiału - będziemy używali tutaj miękkiej rakli i płynu np. Johnson & Johnson Baby wymieszanego z wodą (o dosyć dużym stężeniu, tak aby jak najmniej porysować folię - 12 pompek płynu Johnsons na litr wody). Na początku, za pomocą rakli stabilizujemy folię na środku maski, po czym całą folię musimy rozłożyć na lustro maski (delikatnie odklejamy na brzegach maski i rozprostowując lekko materiał rozkładamy go na karoserii. Staramy się jak najwięcej pracować folią na zimno.
  4. Po rozłożeniu folii, zaczynamy starannie raklować. Raklujemy od środka maski, kierując się w stronę brzegów. Używamy dużo płynu z wodą - zarówno spryskując nim raklę, jak i samą folię. Dzięki temu będziemy dokładnie widzieć, gdzie już wykonaliśmy przejazdy i nie pominiemy żadnego fragmentu.
  5. W miejscach gdzie folia się nadmiernie pręży można odciąć niewielki kawałki wystające poza obrys maski.
  6. Przed przystąpieniem do raklowania można też okleić materiał wokół (zgodnie z obrysem maski) za pomocą taśmy tnącej knifeless. Dzięki temu po zakończeniu raklowania będziemy w stanie starannie usunąć nadmiar folii na brzegach.
  7. Przechodzimy do ogrzewania folii. Opalarkę ustawiamy maksymalnie na 350 stopni. Musimy też zwracać uwagę, żeby nie rozciągnąć folii chromowanej za mocno - w tym miejscu powstanie bowiem mleczne przebarwienie, którego już nie usuniemy. Podgrzewając folię oklejamy narożniki i całą krawędź przy szybie, a następnie (opierając nożyk delikatnie o krawędź maski) odcinamy nadmiar folii.
  8. Otwieramy maskę i oklejamy pozostałe krawędzie. Podgrzewamy folię i przyciskając ją do powierzchni maski, starannie ją przyklejamy.
  9. Zdejmujemy taśmę, którą okleiliśmy wcześniej maskę, myjemy folię i wygrzewamy rysy.

Na tym filmie możesz dokładnie zobaczyć, jak wygląda zabieg oklejania maski samochodu folią chrom:

 

Jedną z najbardziej polecanych folii chromowanych na samochód jest folia CHROME 3M serii 1080. Czym różni się od produktów konkurencji? Przede wszystkim tym,że ma 1,5 m szerokości, dzięki czemu maskę niemal każdego auta okleić z jednego kawałka folii. Ponadto przy tym produkcie mamy te same mikrokanaliki klej co w całej serii 1080. Wstępna adhezja (przyleganie) kleju będzie więc dosyć niska, dzięki czemu możemy sobie wygodnie rozłożyć chromowany materiał na masce i okleić ją w pojedynkę.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 082 998
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium