Folia do przyciemniania szyb bocznych - prosty sposób aplikacji, który wykonasz samodzielnie

Dodano: w kategorii: - autor:

Aplikacja folii na szyby przesuwane nie należy do łatwych czynności. Natomiast można przyciemnić boczne szyby w sposób bezinwazyjny, czyli bez ich demontażu. Jest to sposób, z którym poradzi sobie każda osoba, która ma minimalne zdolności manualne. Pamiętaj, że folia do przyciemniania szyb bocznych powinna pochodzić z renomowanego źródła — chińskie podróbki napsują Ci nerwów, a w najgorszym przypadku nawet szyby.

Folia do przyciemniania szyb bocznych — o tym pamiętaj, zanim zabierzesz się do pracy!

Zanim przystąpisz do wycinania formatki i oklejania szyb pamiętaj, że każda folia przyciemniająca ma dwie warstwy. Liner, który chroni warstwę kleju i jest bezbarwny oraz folię właściwą. Druga bardzo ważna rzecz, to kierunkowość folii. Kierunkowe są folie termokurczliwe. Oznacza to, że należy folię rozwinąć w odpowiednim kierunku. Najlepiej ustawić rolkę z folią pionowo do szyby. Wtedy będziesz mieć pewność, że nadasz jej odpowiedni kierunek.

Narzędzia i produkty niezbędne przy oklejaniu szyb bocznych

Rakle, ściągaczka do wody, mini skrobak z żyletką, papier bezpyłowy, pady czyszczące (może być włóknina bezpyłowa i antystatyczna). Dobre noże, najlepiej z ostrzami Olfa, płyn do szyb i płyn do aplikacji folii oraz opalarka, opryskiwacz i miarka. Kiedy wiesz, że skompletowałeś wszystkie niezbędne przybory, to czas przystąpić do oklejania. Zanim jednak to nastąpi, przygotuj odpowiednio szybę i formatkę z folii.

Przygotowanie szyb pod folie do przyciemniania

Zacznij od ściągnięcia wymiarów szyby. Zmierz ją w pionie i poziomie, a do otrzymanych wymiarów dodaj sobie 5 cm zapasu. Tak, aby dopasować później folię idealnie i mieć z czego przycinać. Po ściągnięciu wymiarów przygotuj szybę.

Nie ma tu super filozofii, po prostu dokładnie umyj szybę płynem do szyb, specjalną pianką, lub płynem do aplikacji folii (Tint Slime). Do mycia wykorzystaj pady czyszczące i włókninę bezpyłową. Na koniec nadmiar płynu ściągnij ściągaczką i wytrzyj szybę do sucha.

Formatka dobrze sformatowana

Wytnij kawał folii, zgodnie ze ściągniętymi wymiarami z szyby. Następnie spryskaj szybę obficie płynem do aplikacji folii (Tint Slime rozrobiony z wodą) i przenieś folię na szybę. Pamiętaj o kierunku folii! To jest ten moment, w którym folia do przyciemniania szyb bocznych z arkusza, stanie się gotową formatką.

Przygotowanie formatki zacznij od odcięcia nadmiaru folii. Następnie ustaw folię ok. pół centymetra poniżej miejsca, w którym odciąłeś nadmiar folii. Zwróć uwagę, aby folia była ustawiona równo do krawędzi. Teraz raklą wygładź folię. Foli będzie dobrze nałożona, jeśli będzie przylegać do szyby równomiernie. Wtedy możesz przejść do zaznaczania krawędzi uszczelek. Po zaznaczeniu krawędzi obniż szybę, aby usunąć nadmiar folii z górnej części.

Prawie gotowe! Ściągnij folię z szyby i dotnij według zaznaczonych wcześniej krawędzi. Jeśli robisz to pierwszy raz, to nie polecamy ciąć bezpośrednio na szybie, bo możesz ją zarysować.

Folia docięta, to teraz pora na drugi etap przygotowywania formatki.

Wyczyść szybę tak, jak w pierwszym kroku i ponownie spryskaj ją obficie płynem do aplikacji folii. Nałóż wyciętą folię na szybę — pamiętaj o właściwym kierunku folii. Wyrakluj spod folii płyn i jednocześnie zabierz się za obkurczanie folii. Ustaw temperaturę opalarki wg. zaleceń producenta i zacznij wygrzewać folię. Zwróć uwagę na to, jak kurczy się folia i nie zapomnij o raklowaniu od środka na boki i do dołu. Drugi sposób raklowania to od boków do środka, aż powstanie mały tunel na środku i następnie do dołu. Tak, aby wyprowadzić cały płyn spod folii.

Sprawdź, czy folia przylega równo do szyby, jeśli tak to Twoja formatka jest gotowa. Przenieś ją na szybę pomocniczą, lub czystą powierzchnię np. tylną szybę i przygotuj się do oklejania bocznej szyby.

Folia do przyciemniania szyb bocznych w akcji — czyli rozpoczynamy przyciemnianie!

Pierwszy etap to przygotowanie szyby od wewnątrz, czyli jej dokładne wyczyszczenie. Taki sam etap, jak podczas przygotowania zewnętrznej formatki. Z tą różnicą, że zalecamy, aby szybę wyczyścić minimum 3 razy. Dla pewności, że jest maksymalnie wyczyszczona i wolna od wszelkiego, nawet mikroskopijnego brudu. Pora na oklejanie!

Oklejanie bocznej szyby

Odklej z formatki liner (folię zabezpieczającą), ale nie całą! Tak ok. 50 % długości folii i spryskaj folię z klejem płynem do aplikacji szyb. Oklejaną szybę również spryskaj i przyłóż do niej formatkę tak, aby równo przylegała. Teraz pozycjonuj folię tak długo, aż górna jej część będzie pokrywać się z górną krawędzią szyby. Zacznij wyprowadzać raklą wodę spod folii. Od środka do góry i od środka na boki. Przy raklowaniu uważaj na to, aby folia nie zmieniła swojego położenia.

Wyprowadziłeś cały płyn z górnej części szyby? To teraz pora na dolną część. Zamknij szybę i odklej pozostałą część folii zabezpieczającej. Zroś obficie szybę płynem i powtórz raklowanie tylko od środka do dołu i na boki. Zwróć uwagę na to, aby folia weszła pod uszczelkę szyby. Jesteś już prawie na finiszu! Pozostało Ci teraz wyprowadzić wodę spod uszczelek i sprawdzić, czy na pewno żadna kropelka płynu nie została pod folią. Na koniec możesz umyć szybę raz jeszcze płynem Tint Slime rozrobionym z wodą i gotowe!

Dodano: w kategorii: - autor:

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
3M Wrap Film Seria 2080 - Gloss Black - G12
3M Wrap Film Seria 2080 - Gloss Black - G12
165,00 zł 134,15 zł
metr [mb]
Filc Banana Buffer
Filc Banana Buffer
8,50 zł 6,91 zł
szt.
Filc wełniany
Filc wełniany
2,10 zł 1,71 zł
szt.
Filc Monkey Strips 2.0
Filc Monkey Strips 2.0
5,80 zł 4,72 zł
szt.
Żyletka do skrobaka | 1 szt.
Żyletka do skrobaka | 1 szt.
1,00 zł 0,81 zł
szt.
3M Wrap Film Seria 2080 - Satin Dark Grey - S261
3M Wrap Film Seria 2080 - Satin Dark Grey - S261
170,00 zł 138,21 zł
metr [mb]
Taśma na listwy chromowane | Czarny Połysk
Taśma na listwy chromowane | Czarny Połysk
20,00 zł 16,26 zł
Rakla Niebieska | 3M
Rakla Niebieska | 3M
8,00 zł 6,50 zł
szt.
Nowości
Taśma papierowa żółta

Taśma papierowa żółta

3,65 zł 2,97 zł
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium