Folia na przednią szybę, jak ją aplikować? 0
Folia na przednią szybę, jak ją aplikować?

Odpryski na szybie czołowej powstają w wyniku uderzenia drobnych kamieni. Rysy i inne mikrouszkodzenia to zupełnie normalna rzecz, która przytrafia się niemalże każdemu kierowcy. Jest jednak sposób, aby zabezpieczyć szybę czołową w aucie, a dodatkowo wzmocnić ją i ochronić przed ewentualnym stłuczeniem.

Folia na przednią szybę ma spełniać jedno najważniejsze zadanie. Ochrona przed uderzeniami, odpryskami, rysami oraz utrzymanie potłuczonych kawałków w taki sposób, aby podczas wypadku nie dostały się do wnętrza auta. Ponadto zależnie od rodzaju folii może wykazywać również właściwości hydrofobowe i redukować odblaski w nocy. Czy aplikacja folii na przednią szybę różni się od metody przyciemnianie szyb bocznych w aucie? Jak poprawnie zaaplikować taką folię i czego będziesz do tego potrzebować?

Czy folia na przednią szybę rzeczywiście chroni?

Jeśli nie chcesz wydawać kilkuset a w przypadku samochodów klasy premium nawet i tysięcy złotych na wymianę szyby czołowej, to folia na przednią szybę jest najlepszą opcją. Jeśli kupisz folię od dobrego renomowanego producenta, a nie najtańszy produkt z aukcji internetowych to może możesz być pewny, że taka folia rzeczywiście ochroni twoją szybę.

Prawidłowo zaaplikowana folia stworzy barierę ochronną nie tylko przed drobnymi zarysowaniami czy odpryskami szyby od kamyków. Dobry produkt tworzy również ochronę antywłamaniową, poprzez trudność zbicia szyby. Dobra folia na przednią szybę, która jest odpowiednio wzmocniona sprawie, że jej stłuczenia zajmie o wiele więcej czasu i siły niż w przypadku szyby bez żadnej ochrony. Folie ochronne na przednią szybę są bezbarwne i nie wpływają na stopień przepuszczalności światła. Zatem są w pełni legalnym rozwiązaniem.

Zależnie od producenta jedną z dodatkowych funkcji folii na przednią szybę jest odpychanie wody. Czyli wykazywanie właściwości hydrofobowych, które ułatwiają spływanie wody po szybie podczas ulewy czy deszczu. Co bezpośrednio przekłada się na lepszą widoczność. Woda tworzy taflę, która potrafi skutecznie ograniczyć widoczność. Właściwości hydrofobowe sprawiają, że zacznie kropelkować i dosłownie uciekać z szyby.

Jak przygotować szybę do naklejenia folii ochronnej?

Aplikacja folii na przednią szybę nie różni się praktycznie niczym od oklejanie szyb bocznych, czy tylnej w samochodzie. Natomiast z racji pełnienia swojej funkcji folię ochronną aplikujemy na przednią szybę z zewnątrz, a nie tak jak w przypadku folii przyciemniających od wewnątrz.

Tak samo narzędzia, które będą ci potrzebne, aby nałożyć taką folię na szybę i przygotować formatkę nie różnią się od narzędzi aplikatora do pozostałych folii. Potrzebujesz zatem:

  • nożyka do cięcia folii (nie jest to nożyk do tapet),
  • rakle,
  • płyn do aplikacji folii np. tint slime (ostatecznie woda z płynem do mycia naczyń),
  • płyn do szyb,
  • opalarkę, jeśli będziesz używać folii termokurczliwej.

Zanim jednak zdecydujesz, że rzeczywiście skorzystasz z płynu do mycia naczyń, to musisz mieć świadomość, że podczas aplikacji pod folią mogą powstać plamy wodne. Nie wpłynie to, co prawda na przyczepność folii, ale będzie wyglądać nieestetycznie i w skrajnym przypadku może wpłynąć również na widoczność podczas jazdy.

Przygotowanie przedniej szyby i formatki

Przygotowania zacznij od demontażu listew wykończeniowych, jeśli takie masz. A jeśli nie to przystąp od razu do czyszczenia szyby. Szybę umyj bardzo dokładnie. Najlepiej 3 razy płynem do mycia szyb. Po dokładnym umyciu szyby musisz przygotować sobie formatkę, którą następnie zaaplikujesz.

Przygotowanie formatki polega na wycięciu arkusza folii z zapasem po 5 cm na każdą ze stron. Następnie przyłożeniu arkusza do spryskanej płynem do aplikacji folii szyby, docięciu arkusza i spasowania go z kształtem szyby. Jeśli będziesz używać folii termokurczliwej, pamiętaj, aby zostawić sobie po docięciu od 0,5 do 1 cm zapasu. Folia przy wygrzewaniu zacznie się obkurczać.

Jeśli formatka jest spasowana z rozmiarem szyby to w przypadku folii termokurczliwej, należy teraz ją obkurczyć za pomocą opalarki. Jednocześnie raklować i wyprowadzać płyn spod folii. Jeśli masz pewność, że formatka idealnie odwzorowuje wielkość i kształt szyby, to teraz możesz przejść do właściwego oklejenia.

Folia na przednią szybę z formatki - aplikacja

Przed naklejeniem folii ponownie bardzo dokładnie oczyść szybę i spryskaj ją płynem do aplikacji folii. Kolejno z formatki odklej liner zabezpieczający klej i przyłóż go do szyby. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to nie bój się zraszać powierzchni obficie płynem, ponieważ ułatwi ci to aplikację i idealne dopasowanie formatki do szyby. Jeśli masz już pewność, że folia jest spasowana, to możesz przystąpić do jej wygrzewania (w przypadku folii termokurczliwych) i wyprowadzania za pomocą rakli wody spod folii. Pamiętaj, że rakle prowadzisz od środka szyby w dół, od środka do boków i od środka w górę. Folia na przednią szybę zaaplikowana!

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o tym, jak przebiega proces aplikacji i oklejanie szyb to znajdziesz takie wskazówki w innych naszych wpisach na blogu.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 082 998
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium