Ile kosztuje powłoka ceramiczna i czy to rozwiązanie idealne? 0
Ile kosztuje powłoka ceramiczna i czy to rozwiązanie idealne?

Powłoka ceramiczna uznawana jest za jedno z najlepszych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia powłok lakierniczych. Poza właściwościami ochronnymi, pozwala również wydobyć głębię koloru z karoserii oraz nadać jej niesamowitego niemal lustrzanego połysku. Jaki jest koszt nałożenia powłoki ceramicznej na lakier samochodu? Czy taki zabieg jest opłacalny oraz czy powłoka ceramiczna to rozwiązanie idealne?

Ile kosztuje aplikacja powłoki ceramicznej na samochód?

Koszt nałożenia powłoki ceramicznej na karoserię samochodu zależy od szeregu czynników. Można tu wymienić chociażby stan lakieru, korektę lakieru czy mycie detailingowe. Co więcej, cena powłoki ceramicznej uzależniona jest również od tego, czy ma być ona nałożona wyłącznie na samą karoserię, czy także na inne elementy auta, jak np. felgi bądź plastiki.

Przeciętny koszt aplikacji powłoki ceramicznej z trwałością do 1 roku wynosi ok. 700 - 1000 zł. Powłoki o żywotności od 3 do 5 lat wiążą się natomiast z wyższymi kosztami, sięgającymi nawet 3000 zł.

Trzeba przyznać, że są to kwoty zdecydowanie wyższe niż w przypadku innych zabiegów mających na celu zabezpieczenie karoserii pojazdu, w tym np. woskowania. Z drugiej jednak strony, powłoka ceramiczna jest materiałem ochronnym dużo trwalszym niż wspomniany wosk - jej aplikacji nie trzeba powtarzać co kilka miesięcy. Wystarczy w zasadzie co pół roku wybrać się na przegląd powłoki do studia detailingowego, aby mieć pewność, co do właściwego stanu zabezpieczenia.

Powłoka ceramiczna - samodzielna aplikacja

Czy nałożenie powłoki ceramicznej na auto musi wiązać się z wizytą u profesjonalisty? Wbrew pozorom, wcale nie. Wystarczy odrobina manualnych umiejętności i trochę miejsca w garażu, by móc samodzielnie zaaplikować powłokę ceramiczną na karoserię. Takie rozwiązanie zdecydowanie obniży również koszt zabiegu. Wyniesie on już wtedy między 200 a 400 zł.

Nie jest to jednak opcja bez żadnych ograniczeń. Powłoki ceramiczne przeznaczone do samodzielnej aplikacji zazwyczaj odznaczają się trwałością zaledwie to roku, co oznacza, że w dłuższej perspektywie może okazać się, że wydasz na to zabezpieczenie jednak sporo więcej (biorąc pod uwagę coroczne odnawianie powłoki). Wpływ na taki stan rzeczy ma bowiem bezpośrednio skład produktu oraz wymagania co do jego stosowania. Powłoki kwarcowe o dłuższej żywotności wymagają spełnienia określonych warunków, w tym zapewnienia odpowiedniej temperatury i wilgotności pomieszczenia, w którym przeprowadzany będzie zabieg. Zwykle nie mogą one zatem zostać zaaplikowane na powierzchnię lakierowaną pojazdu w warunkach domowych.

Czy powłoka ceramiczna to rozwiązanie bez wad?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, powłoka ceramiczna przez wielu uważana jest za jedno z najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie ochrony karoserii pojazdu. Tak rzeczywiście jest, jednak jak każdy inny materiał zabezpieczający, tak i powłoki ceramiczne mają swoje wady.

Jedni wskazują tutaj na stosunkowo wysokie koszty aplikacji powłoki ceramicznej na karoserią samochodu. Inni wspominają również o tym, że powłoki kwarcowe nie powinny być stosowane w przypadku bardzo starych i uszkodzonych powłok lakierniczych, ponieważ taki wariant jest zwyczajnie nieopłacalny - powłoka ceramiczna nie będzie spełniać swoich funkcji. Nie znaczy to jednak, że nie można rozważyć takiego rozwiązania w starszych pojazdach, ale warto przemyśleć wówczas, czy koszt nałożenia materiału ochronnego na karoserię auta nie przekroczy połowy, a być może nawet całej jego wartości.

Kolejnym ograniczeniem powłok ceramicznych, o jakim musimy tutaj wspomnieć, jest fakt, że choć stanowią one wyjątkowo solidne zabezpieczenie przed drobnymi uszkodzeniami, to jednak nie chronią przed mocnymi zarysowaniami bądź odpryskami lakieru powstałymi np. wskutek uderzenia kamienia.

Osoby, które skarżą się na zbyt małą ilość wolnego czasu problemem może być również pielęgnacja powłoki ceramicznej. Aby utrzymać ją w dobrym stanie należy bowiem odpowiednio o nią dbać - regularnie myć samochód i chociaż raz na tydzień opłukać jego powierzchnię wodą, aby oczyścić powłokę. Co więcej, samo mycie powłoki ceramicznej powinno być przeprowadzone ręcznie lub ewentualnie na myjni bezobsługowej. Zdecydowanie trzeba w tym przypadku zrezygnować z myjni automatycznych.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 082 998
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium