Czym kierować się przy wyborze folii do przyciemniania szyb?

Dodano: w kategorii: - autor:

Zanim przejdziemy do samej folii, to pochylimy się nad legalnością przyciemniania szyb w autach. Co na pewno jest nielegalne? Oklejanie szyb folią bez homologacji i certyfikatów dopuszczających folię do użytku. Jeśli taką folią okleisz szyby w aucie to wiedz, że zrobiłeś to nielegalnie. Natomiast dla szyb przednich bocznych przepuszczalność światła musi być nie mniejsza niż 70%, a dla szyby czołowej 75%. Resztę, to możesz nawet zamalować na czarno, bylebyś coś widział. Oczywiście był to żarcik sytuacyjny, nie malujemy szyb w samochodzie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie folii do przyciemniania szyb?

Pierwsza rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę to stopień przyciemnienia folii. Kolejnym aspektem będą parametry folii. Przedstawimy Ci zasadę określania stopnia przyciemnienia na przykładach folii do przyciemniania od producenta 3M.

Czym jest stopień przyciemniania szyby?

Jest to indeks przypisany do danej folii, który określa procentową przepuszczalność światła. Jeden z naszych specjalistów tłumacząc stopnie przyciemnienia folii klientowi, zrobił bardzo dobre porównanie. Mianowicie określił folię do przyciemniania szyb, jako okulary przeciwsłoneczne do samochodu.

Od najciemniejszego do najjaśniejszego wariantu folii

  • Najciemniejszy wariant - u producenta 3M ma on indeks 05. Oznacza to 5% przepuszczalności światła, czyli 95% zacienienia. Jak to działa? - chodzi o to, że 5% światła z zewnątrz wpada do wewnątrz pojazdu. Wtedy szyba jest całkowicie czarna "lustrzana" i nie widać niczego ani nikogo wewnątrz auta. Ten stopień przyciemnienia folii gwarantuje największą dyskrecję i jest stosowany w większości samochodów celebrytów, czy ważnych osób. Natomiast od środka masz wrażenie, jakbyś miał nałożone dość ciemne okulary przeciwsłoneczne.
  • Jaśniejsza folia to indeks 15 (seria BlackShade) i indeks 20 (seria FX ST) - Czyli oznaczają kolejno 15% i 20% przepuszczalności światła. Efekt, jaki uzyskasz stosując ten rodzaj folii to widoczne z zewnątrz kontury postaci za szybą. Również ten stopień przyciemnienia gwarantuje dyskrecję, ponieważ twarz nie będzie widoczna.
  • Bardzo jasna folia do przyciemniania auta o indeksach 30 i 35. Czyli daje 30 i 35% przepuszczalności światła. Nie gwarantuje już dyskrecji, ponieważ z zewnątrz widać całą postać, twarz, czy rzeczy pozostawione na siedzeniach.

Z reguły jaśniejsze warianty folii do przyciemniania szyb wybierają osoby, które potrzebują bardzo subtelnego przyciemnienia. Znając już zasadę działania stopnia przyciemniania szyb, będzie Ci łatwiej wybrać odpowiedni wariant dla siebie. Zostają nam jeszcze parametry folii.

Jakie parametry folii są ważne?

W parametrach folii do przyciemniania ważna jest seria. Wygląda to tak, że im wyższa seria folii to, tym wyższy jest indeks blokowania promieniowania cieplnego wewnątrz auta przy tym samym stopniu przyciemnienia.

Na przykładzie folii do przyciemniania 3M wygląda to następująco: Folia BlackShade indeks 05 = 30%, seria FX ST 05 = 46%. Natomiast 3M Crystalline CR90 90% przepuszczalności i 10% zacienienia = 34%. Jest to najwyższa technologiczna folia, która przy praktycznie braku zacienienia pojazdu blokuje promieniowanie i uniemożliwia nagrzewanie się auta.

Seria folii Crystalline to już nie są barwione poliestry jak wy przypadku BlackShade i serii FX, ale 200-warstwowa nanotechnologiczna folia. Po zmierzeniu stopnia zacieniania, jakie mają oryginalnie szyby same w sobie (szyby już w fabryce są lekko przyciemnione), to Crystalline 90 jest jedyną folią, którą możesz bezpiecznie aplikować na szybę przednią czołową oraz przednie boczne. Ważne! Aplikację tej folii powinna podejmować się jedynie osoba po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia.

Czym kierować się przy zakupie folii do przyciemniania szyb?

Aspekty, które powinny Cię interesować to stopień zaciemnienia szyby i seria folii, czyli indeks blokowana promieniowania słonecznego. Pamiętaj, że każdy z producentów może mieć różne oznaczenia folii. Warto czytać opisy produktów lub zasięgnąć informacji bezpośrednio u sprzedawcy.

Dodano: w kategorii: - autor:

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
3M Wrap Film Seria 2080 - Gloss Black - G12
3M Wrap Film Seria 2080 - Gloss Black - G12
165,00 zł 134,15 zł
metr [mb]
Filc Banana Buffer
Filc Banana Buffer
8,50 zł 6,91 zł
szt.
OLFA Ostrza segmentowe SAB-10 | 30° kąt nachylenia ostrza | 10  szt.
OLFA Ostrza segmentowe SAB-10 | 30° kąt nachylenia ostrza | 10 szt.
21,00 zł 19,00 zł 17,07 zł 15,45 zł
szt.
Filc wełniany
Filc wełniany
2,10 zł 1,71 zł
szt.
Filc Monkey Strips 2.0
Filc Monkey Strips 2.0
5,80 zł 4,72 zł
szt.
Żyletka do skrobaka | 1 szt.
Żyletka do skrobaka | 1 szt.
1,00 zł 0,81 zł
szt.
3M Wrap Film Seria 2080 - Satin Dark Grey - S261
3M Wrap Film Seria 2080 - Satin Dark Grey - S261
170,00 zł 138,21 zł
metr [mb]
Taśma na listwy chromowane | Czarny Połysk
Taśma na listwy chromowane | Czarny Połysk
20,00 zł 16,26 zł
Rakla Niebieska | 3M
Rakla Niebieska | 3M
8,00 zł 6,50 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium