Jakie elementy samochodu warto okleić folią ochronną PPF? 0
Jakie elementy samochodu warto okleić folią ochronną PPF?

Coraz częściej napotkać można stwierdzenie, że obecnie stosowane lakiery samochodowe nie są tak wytrzymałe, jak dawniej. Na rynku dostępnych jest jednak wiele prostych sposobów, które pozwalają zabezpieczyć karoserię auta. Takim rozwiązaniem jest chociażby foliowanie samochodu, zwane inaczej car wrappingiem, czyli oklejanie nadwozia specjalną folią. Istnieją różne rodzaje folii samochodowych, a jednym z nich jest folia ochronna PPF, którą pokryć można zarówno całą powierzchnię auta, jak i poszczególne jest fragmenty. Jakie elementy samochodu warto okleić folią PPF i dlaczego? Tym zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Oklejanie samochodu folią PPF - na czym polega?

Folia ochronna typu PPF uznawana jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie lakieru samochodowego. Nie tylko stanowi barierę ograniczającą osadzanie się zanieczyszczeń, ale także chroni przed powstawaniem na karoserii uszkodzeń fizycznych i chemicznych. Ten rodzaj materiału zabezpieczającego jest bezbarwny, a tym samym wręcz niewidoczny. Właściwa jego aplikacja na nadwozie lub jego elementy zapewnia doskonałą ochronę przez długi czas.

Szerzej na temat samej folii PPF, jej właściwości i zastosowania pisaliśmy już na naszym blogu. Koniecznie zajrzyj do tego artykułu.

Jak okleić samochód folią PPF?

Zabezpieczenie auta folią typu PPF polega na nałożeniu jej na lakierowane elementy nadwozia. Zabieg ten nie utrudnia,a wręcz ułatwia, mycie pojazdu. Po jego przeprowadzeniu nie trzeba ponadto stosować dodatkowych specjalistycznych czynności pielęgnacyjnych. Oklejenie auta folią PPF najlepiej jest zlecić profesjonalistom, jednak jeśli chcesz samodzielnie dokonać tego zabiegu, to przedstawimy krótką instrukcję jego wykonania.

Zaczynamy od odpowiedniego przygotowania podłoża. W tym celu precyzyjnie myjemy powierzchnię, którą zamierzamy okleić, a następnie ją odtłuszczamy. Należy zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednie preparaty, które nie wpływają negatywnie na stan pojazdu. Kolejnym etapem jest odklejenie folii od podkładu, lekkie spryskanie jej wodą i ostrożne przyłożenie do powierzchni auta. W tym momencie najważniejszym aspektem jest właściwe ustawienie folii. Gdy mamy pewność, że znajduje się ona w odpowiednim ułożeniu, usuwamy spod niej wodę, wypychając ją od środka na zewnątrz. W ten sposób materiał ochronny zostaje umieszczony na powierzchni pojazdu, zapewniając jego solidne zabezpieczenie.

Które części samochodu warto okleić folią PPF?

Skuteczność rozwiązanie, jakim jest folia samochodowa PPF, a także jej trwałość są wręcz oszałamiające, co zarazem sprawia, że całościowa ochrona karoserii auta tego typu folią jest dość kosztowna. Z tego względu wielu posiadaczy pojazdów decyduje się na zabieg częściowy, czyli oklejenie materiałem ochronnym wyłącznie wybranych elementów nadwozia. Które części samochodu warto zatem okleić folią PPF?

Te elementy auta warto zabezpieczyć folią PPF

Najbardziej narażonym na uszkodzenia fragmentem nadwozia jest przód pojazdu, przez co to właśnie usługi oklejania tej części auta należą do tych najczęściej wybieranych przez ich właścicieli. Sporą popularnością cieszy się również oklejanie folią PPF części takich, jak:

  • reflektory i lusterka,
  • wnęki pod klamkami,
  • progi,
  • zderzaki,

Dlaczego akurat na tych elementach warto szczególnie się skoncentrować decydując się na zabezpieczenie nadwozia pojazdu folią PPF? Na pierwszy ogień pójdą reflektory. Są one narażone na matowienie wskutek działania na nie silnych środków chemicznych, a także na degradację w wyniku uszkodzeń mechanicznych powodowanych przez piasek i drobne kamyczki. Zabezpieczenie lamp samochodowych z użyciem folii PPF pomaga zachować je w dobrej kondycji, a tym samym zapewnić dobrą widoczność na trasie.

Kolejny fragment pojazdu, czyli wnęki pod klamkami, podlegają uszkodzeniom w wyniku szorowania po ich powierzchni paznokciami, pierścionkami czy nawet nagromadzonym w nich piaskiem. Na lakierze powstają wówczas otarcia, odpryski i zarysowania, a nawet matowienie.

Progi pojazdu warto okleić folią PPF z uwagi na fakt, że pomaga ona uniknąć otarć powstałych podczas załadunku do bagażnika, a także przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu.

Jeśli chodzi zaś o zderzaki, to narażone są one nie tylko na odpryski od kamieni, czy wypiaskowanie, ale również różnego rodzaju otarcia np. od krawężników czy słupków parkingowych. Częstotliwość z jaką na zderzaki oddziałują rozmaite czynniki sprawia, że standardowe zabezpieczenia raczej nie będą tutaj spełniać swojej funkcji. Jedynym skutecznym rozwiązaniem, m.in. ze względu na właściwości samoregenerujące, jest właśnie folia PPF.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 082 998
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium