Na czym polega glinkowanie lakieru i jakie ma znaczenie? 0
Na czym polega glinkowanie lakieru i jakie ma znaczenie?

Mechanizacja naszego życia jest stanem faktycznym. Zarówno komunikacja miejska, transport dalekobieżny czy nasz pospolity samochód osobowy, przyczynia się do poprawy komfortu życia. Aby pojazd mógł nam jak najdłużej służyć, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Bardzo istotne są zatem systematyczne przeglądy auta u mechanika, kontrole i naprawy usterek, jak również zadbanie o dobrą kondycję karoserii i lakieru.

Jedną z opcji dbania o lakier naszego samochodu jest proces glinkowania lakieru. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam, na czym polega glinkowanie i jakie ma ogólne znaczenie w kontekście dbania o pojazd. Zapraszamy do lektury!

glinkowanie samochodu — trochę definicji

Zanim przejdziemy do dokładnych wyjaśnień, zadajcie sobie pytanie, czym jest glinka? Najprościej ujmując, glinka dzięki swojej strukturze i budowie bardzo przypomina plastelinę. Dodatkowo zawiera w swojej strukturze cząstki polerskie.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje glinek:

  • białą, która wyróżnia się wyższą twardością, a co za tym idzie jest bardziej agresywna dla lakieru naszego auta. Warto wybrać ten wariant, kiedy borykamy się z większym zabrudzeniem i wiąże się to z tym, że wymaga bardziej zdecydowanego środka.
  • niebieską, która w przeciwieństwie do białej jest bardziej miękka i delikatna dla karoserii. A to niesie ze sobą mniejsze prawdopodobieństwo zarysowania lakieru. Analogicznie, jest to wariant, którego używamy, gdy nasze auto nie wymaga silniejszego środka czyszczącego. Dodatkowym atutem niebieskiej glinki jest to, że łatwiej trzyma się ją w dłoni.

A więc, o co chodzi z glinkowaniem lakieru? Glinkowanie – w najprostszych słowach ujmując – to proces dogłębnego oczyszczania lakieru lub innej powierzchni w samochodzie. W trakcie możemy wyzbyć się następujących zabrudzeń:

  • resztek sadzy,
  • żywicy,
  • resztek owadów z karoserii,
  • drobin asfaltu znajdujących się na felgach,
  • pyłu z klocków hamulcowych.

W niektórych przypadkach sprawdzi się również na naloty rdzy.

Wyżej wymienionych typów zabrudzeń nie da rady usunąć podczas standardowej wizyty na myjni bezdotykowej. I własnie dzięki glinkowaniu lakieru możemy się ich skutecznie pozbyć.

Glinkowanie lakieru to jedna z części całego procesu dekontaminacji — dokładniej rzecz ujmując jego czwarty krok. Dekontaminacja to bardzo złożony cykl chemiczno-mechaniczny, polegający na usuwaniu wszelkiego rodzaju zabrudzeń i osadów z powierzchni lakieru naszego samochodu.

Zabieg ten jest głównie zalecany jest przed korektą lakieru lub woskowaniem. Poprawia to efektywność kolejnych procesów pielęgnacyjnych auta.

Dekontaminacja składa się z pięciu etapów:

  • wstępnego mycia,
  • usuwania drobin smoły i asfaltu,
  • deironizacji – usuwania zabrudzeń metalicznych,
  • glinkowania,
  • końcowego mycia pojazdu.

Warto również wspomnieć, że proces glinkowania nie usuwa rys z karoserii. Wyciąga z nich jedynie całe zanieczyszczenia, przez co mamy efekt wygładzenia.

Zapamiętaj: Prawidłowo wykonane glinkowanie nie przyczynia się do powstawania nowych zarysowań. Można więc je bezpiecznie wykonywać nawet na nowym lakierze auta.

Glinkowanie lakieru - czym wykonać i w jaki sposób?

Zanim przystąpimy do korekty lakieru, warto wykonać znany nam dobrze z telewizji "test białej rękawiczki". Dzięki temu będziemy wiedzieć czy glinkowanie jest potrzebne naszemu pojazdowi.

Jak go przeprowadzić? To banalnie proste. Zakładamy foliową rękawiczkę — jeśli nie mamy jej pod ręką na pewno znajdziemy je na stacjii benzynowej. Następnie delikatnie dotykamy lakieru i przesuwamy dłoń w jednym kierunku.

Jeśli rękawiczka w trakcie ruchu będzie „zaczepiać” o lakier zamiast gładko po nim sunąć, mamy pewność, że glinkowanie jest konieczne. Dzięki temu łatwo możemy wyczuć wszystkie zabrudzenia, które ciężko byłoby dostrzec na pierwszy rzut oka.

Teraz zastanówmy się, jak przygotować powierzchnię lakieru do glinkowania. Na początek należy go dokładnie oczyścić za pomocą specjalnego płynu do mycia auta lub szamponu samochodowego i porządnie osuszyć powierzchnię za pomocą ściereczki z mikrowłókien.

Dokładne umycie auta jest niezbędne, ponieważ każdy brud, który zostanie na lakierze może się przyczynić do powstawania rys podczas glinkowania.

Do glinkowania potrzebna będzie nam oczywiście glinka (odpowiednio dobrana w zależności od stopnia zabrudzeń). Bardzo ważne jest, aby glinkę przechowywać w temperaturze pokojowej. Aby glinka miała dobry poślizg, zalecane jest użycie dodatkowego środka, czegoś w rodzaju lubrykantu. W tym przypadku idealnie sprawdzi się tzw. quick detailer.

Glinkowanie - jak je wykonać?

Poniżej przedstawiamy skrócony opis procesu glinkowania:

  1. Odcinamy mniejszy kawałek glinki i ugniatamy ją w dłoniach. Ma to na celu nadanie jej miękkości, elastyczności i co najważniejsze plastyczności. Z racji tego, że ma konsystencję przypominającą plastelinę, to ciepło naszych rąk ją zmiękcza. Gdy jest już plastyczna, formujemy z niej wałek o średnicy do 5 cm.
  2. Następnym krokiem jest nadanie glince poślizgu. W tym celu używamy lubrykantu. Teraz delikatnymi ruchami oczyszczamy zabrudzony fragment lakieru czy innej części auta. Ciekawostką jest to, że oprócz czyszczenia karoserii lub felg, za pomocą glinki możesz wyczyścić również reflektory czy szyby. Należy pamiętać, że podczas glinkowania nie wykonujemy okrężnych ruchów. Ruch musi być wykonany ślizgiem w pozycji pionowej lub poziomej. Pozwoli to nam uniknąć ryzyka powstawania zarysowań.
  3. Po zakończonym czyszczeniu fragmentu samochodu dokładnie przyglądamy się glince, aby ocenić jej stan. Jeśli zauważysz, że glinka posiada dużo zanieczyszczeń, wystarczy że ,jeszcze raz ją zagnieciesz. Najważniejsze, aby podczas formowania umiejscowić większość zanieczyszczeń we wnętrzu glinki. Czystość przykładanego fragmentu ma istotne znaczenie, ponieważ pozwoli uniknąć zarysowań lakieru.
  4. Po zakończonym zabiegu glinkowania upewniamy się, że lakier został porządnie oczyszczony. W tym celu wykonujemy ponowny test z pomocą rękawiczki. Jeśli sunie ona gładko po osuszonym lakierze i nie przyczepia się, oznacza to, że praca została poprawnie wykonana.

Po glinkowaniu lakieru ponownie myjemy samochód. Dopiero po ponownym umyciu i osuszeniu auto jest gotowe do przeprowadzenia kolejnych prac konserwacyjnych – polerowania jeśli widzimy na aucie zarysowania lub woskowania, co pomoże zabezpieczyć na dłuższy czas powłokę lakieru, a także uwydatni kolor.

Dzięki procesowi glinkowania nasz samochód jest idealnie wyczyszczony. Nie straszne mu bardzo trudne zabrudzenia typu drobiny smoły, asfaltu, czy ptasich odchodów, a tafla lakieru pozostaje nieskazitelnie lśniąca i czysta. Zachęcamy do przejrzenia pozostałych produktów pielęgnacyjnych dostępnych w naszym sklepie.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 082 998
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium