Folie do oklejania samochodu, co nas czeka w 2023, podsumowanie 2022 0
Folie do oklejania samochodu, co nas czeka w 2023, podsumowanie 2022

Rok 2022 w pigułce 

Poprzedni rok to już historia do której możemy już wyłącznie wracać i czerpać z niej naukę na nadchodzący czas. Niestety w dalszym ciągu post pandemiczny okres, a także wojna w Ukrainie nie sprzyjała branży wizualnej do wdrażania spektakularnych nowych rozwiązań w swojej dziedzinie. Z tego powodu w ówczesnym roku raczej można było zauważyć przedłużone trendy z roku 2021. 
Z ciekawostek, które warto obserwować to kolorowe folie PPF i w tym przypadku nie mówimy tutaj o folii Gloss Black, które idealnie imituje panoramiczny dach po jej aplikacji, ale pełnoprawnej - jak śmiało ją określają producenci; folii przeznaczonej do całościowej zmiany koloru pojazdu z zachowaniem wszelkich cech folii ochronnych. Folie tego typu aktualnie częściej przebywają w katalogach producentów i na magazynach jej dystrybutorów niż na pojazdach ponieważ jest to nowa, niepewna i bardzo droga opcja. Producenci tacy jak FlexiShield, GSWF czy STEK starali się w przeciągu ubiegłego roku przekonywać nas do swoich nowych produktów, lecz z publikacji wynika nie większa niż 10 sztuk realizacji przeprowadzonych w Polsce (nie wspominamy tutaj od 'mrożeniu' aut przy użyciu matowych folii ochronnych). Może to jeszcze nie ten czas aby zwracać szczególną uwagę na tą gałąź branży ? Tego jednoznacznie nie można stwierdzić, dlatego jak na wstępnie napisaliśmy warto ją obserwować - szczególnie, że ona sama posiada dwa odłamy dotyczące samej aplikacji na sucho, a także na mokro (jak klasyczną folię PPF). 

Nowości od 3M ?

Studia zajmujące się montażem folii do zmiany koloru od dłuższego czasu wypytują o nowe kolory folii 3M WrapFilm - niestety w ubiegłym roku żadne się nie pojawiły.
3M natomiast na Polskim rynku wprowadził nowość w kategorii mediów do druku - Folia IJ280 z dedykowanym laminatem 8428G! Opracowana na nowo technologia folii, kleju i wszelkich cech została stworzona szczególnie z myślą o oklejaniu aut z tego tytułu 3M nazwał tą folię Print Wrap Film. Szybciej moglibyśmy wymienić kwestie, które nie uległy zmianie niż te, które zostały poprawione bądź ulepszone. 
W skrócie pisząc - nowa folia posiada nową strukturę kanalików 3M™ Comply™ v4, która wraz z specjalną właściwością kleju gwarantuje idealną repozycjonowalność i montaż w czasie nawet o 20% krótszym
Folia w 'kanapce' wraz z laminatem jest cieńsza od swojej poprzedniczki, a także zdecydowanie bardziej elastyczna (nawet w niższych temperaturach). Jednogłośnym potwierdzeniem wszelkich zalet tego materiału były targi RemaDays na początku 2023r gdzie aplikatorzy 3M Endorsed przy użyciu tego materiału oklejali Maserati Grecale.

Barwy 2022 roku

Nie jest niespodzianką, że nieustannie od wielu lat na polskich drogach króluje szarość i wszelkie odcienie koloru Dark Grey. Ale bardzo zauważany jest coroczny trend dotyczący konkretnej barwy, a czasami nawet konkretnego jednego koloru. Rok 2022 to zdecydowanie rok w którym poza wspomnianymi szarościami dość mocno zauważalne były fiolety - trend na nie rozpoczął się jeszcze w 2021 roku, ale dopiero w 2022 nastąpiła pewnego rodzaju kulminacja. Z naszego portfolio tym konkretnym kolorem był Midnight Purple Metallic z palety Inozetek, od którego naszym zdaniem cały 'HYPE' na fioletowe kolory się właśnie rozpoczął, a który w późniejszym czasie został nieco podłapany przez innych producentów folii do zmian koloru.

Co nas czeka w 2023 roku ?


fot. 13 Shine Częstochowa

Zdecydowanie zastanawiające jest jakie trendy nas czekają w nadchodzącym sezonie 2023 roku - niestety nie posiadamy szklanej kuli w której moglibyśmy znaleźć gotowe odpowiedzi. Jesteśmy w stanie natomiast na podstawie wykonywanych realizacji naszych partnerów zaobserwować pewne czynniki i na ich postawie spróbować postawić pewną tezę, która być może się potwierdzi lub nie w przeciągu całego roku.

Jednym z naszych przewidywań na nadchodzący okres to dominacja barw zieleni - już początek roku wskazuje na dość silne zainteresowanie klientów wszelkimi zielonymi kolorami w gdy decydują się zmienić kolor swojego auta. Bez znaczenia czy w kręgu zainteresowania jest barwa zielonego groszku - odcieni podobnych do 3M Gloss Light Green, czy jednak bardziej w militarną zieleń - choć ta jest od wielu lat swoją popularność utrzymuje na jednolitym wysokim poziomie. Na ostateczne potwierdzenie tej części dodamy kolor ciemno oliwkowej zieleni, na którą aktualnie wytworzyła się pewnego rodzaju lista oczekujących, która już zdążyła zarezerwować dla siebie folię 3M Matte Pine Green Metallic - zanim dojedzie ona na nasz magazyn.

Kolejnym z naszych przewidywań (choć tutaj uszczypliwie można by ją nazwać Tasseomancją - czyli wróżeniem z fusów herbacianych) będzie szerokie zainteresowanie foliami o wykończeniu w połysku - tylko nie takim klasycznym, które od lat znamy i które niestety posiadają nieestetyczną 'skórkę pomarańczy'. Klienci co raz bardziej interesują się i będą się interesować foliami w połysku, które przypominają lakier samochodowy.
Aktualnie w 100% na tą potrzebę odpowiada jedynie INOZETEK z swoimi foliami i pięknymi kolorami - lecz musicie pamiętać co niejednokrotnie wspominaliśmy nie jest to materiał dla każdego ponieważ wymaga do aplikatora szczególnych umiejętności. Co nie zmienia faktu że tegorocznym hitem będzie kategoria Folii do zmiany koloru High Gloss.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 082 998
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium