Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog chmura tagów
Czy przyciemnianie folią lamp w aucie jest legalne? 0
Czy przyciemnianie folią lamp w aucie jest legalne?

Przyciemnianie szyb w aucie jest legalne, jeśli robi się to zgodnie z przepisami i używa folii do przyciemniania z odpowiednią przepuszczalnością światła. Jak wygląda natomiast sprawa z przyciemnianiem folią lamp w aucie? Czy jest to legalne, czy grożą za to kary? Należy pamiętać, że nie każda rzecz, którą znajdziemy w świecie tuningowania samochodów może być legalna. Warto zatem znać aspekty prawne, zamiast narażać się na wysokie koszty grzywny.

Przyciemnione lampy samochodowe to efekt wizualny, który najczęściej stosowany jest podczas tuningu wizualnego auta i to właśnie najczęściej osoby lubujące się w tematyce tuningu sięgają po usługę przyciemniania lamp folią. Jednak czy taka praktyka jest legalna? Tuning samochodowy od zawsze budzi wątpliwości co do legalności przeprowadzonych działań modyfikacji auta, jednak czy ingerencja w lampy może mieć konsekwencje prawne?

Czy przyciemnianie lamp samochodowych jest legalne?

Jeśli są warsztaty, w których tego typu usługi są wykonywane, to można by wywnioskować, że taka ingerencja w wygląd auta jest w pełni legalna. Niestety przyciemnianie lamp w aucie jest nielegalne. Zatem teraz nasuwa Ci się pytanie, czy działalność warsztatu jest legalna? Wykonanie samej usługi nie jest wykroczeniem, a odpowiedzialność i ewentualne konsekwencje w takim przypadku zawsze spadają na właściciela samochodu. Zatem, jeśli zamierzasz skorzystać z takiej usługi, to musisz być świadomy, że na Tobie spoczywa odpowiedzialność za ingerencję w samochód. Każdy szanujący się warsztat, który podejmuje się przyciemniania lamp w aucie, powinien uprzedzić o tym swojego klienta.

Co grozi za przyciemnione reflektory?

Poruszanie się samochodem z przyciemnionymi lampami jest nielegalne i podchodzi pod przepisy, które traktują o przystosowaniu pojazdu do jazdy w ruchu drogowym. Według przepisów UE, każdy samochód dopuszczony do ruchu musi posiadać atesty. Łatwo zatem wywnioskować, że przyciemnianie lamp w aucie powoduje ingerencję w reflektory i tym samym tracą one atest, który uprawnia do poruszania się pojazdem. Przepis ten nie dotyczy tylko oklejania reflektorów folią, również ich przemalowanie uznawane jest za ingerencję i tak samo, jak oklejanie podlega karze. Jeśli zostaniesz poddany kontroli policji, otrzymasz mandat karny za poruszanie się w ruchu drogowym samochodem, który nie jest do tego przystosowany.

Kolejny ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, dokonując zmian wizualnych w reflektorach to bezpieczeństwo. Za przykład może posłużyć zwykła kolizja, nawet niewielka stłuczka. Przyciemnione lampy w aucie mogą stanowić świetny pretekst do zmiany winnego nawet w przypadku, kiedy spowodowanie kolizji nie było Twoją winą. Druga kwestia to również sam fakt narażenia się na to, że osłabione tylne światła mogą być niewystarczająco widoczne dla kierowcy, który porusza się za Tobą, co naraża Cię na bezpośrednie niebezpieczeństwo. Szczególnie w sytuacji, gdzie widoczność jest mocno ograniczona przez warunki pogodowe i mówimy wtedy o niedostatecznej widoczności na drodze.

Wiemy, że wizualne zmiany wyglądają fajnie i aż korci, żeby modyfikować niektóre elementy samochodu, jednak czy drapieżny wygląd auta warto przedkładać na bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu? Pamiętaj, że chociaż warsztat bez problemu może wykonać dla Ciebie przyciemnianie lamp folią, to pełną odpowiedzialność za modyfikację reflektorów i ewentualne jej skutki ponosisz Ty, jako właściciel samochodu.

Jak legalnie przyciemnić reflektory?

To, że ingerencja w reflektory jest nielegalna dowiedziałeś się powyżej. Czy jest jednak jakiś sposób, żeby legalnie przyciemnić lampy w aucie? Z punktu widzenia prawa jakakolwiek ingerencja w reflektory sprawia, że tracą one swoją homologację i tym samym samochód nie ma prawa poruszać się po drogach publicznych. Jedyny sposób na legalne przyciemnienie reflektorów, to przygotowanie auta na zlot motoryzacyjny. Wszelkiego rodzaju imprezy motoryzacyjne, czy wystawy.

Jak możesz zadbać o reflektory, żeby to było legalne i użyteczne na co dzień?

Z czasem reflektory robią się matowe, szarzeją i są porysowane. Pierwsza rzecz, którą możesz zrobić to ich polerowanie i zabezpieczenie powłoką. Koszt za jedną lampę oscyluje między 50 a 200 zł, a czasem nawet więcej. Natomiast tańszym i trwalszym pomysłem będzie użycie folii ochronnej na reflektory.

Folię aplikuje się po polerowaniu. Gwarantuje ona wieloletnie utrzymanie efektu osiągniętego podczas polerowania reflektorów. Folia ochronna absorbuje 100% czynników niekorzystnie działających na lampę. Chroni przed uszkodzeniami i zarysowaniami. A dobra folia ochronna ma do tego właściwości samoregeneracyjne. Czyli pod wpływem ciepła niweluje drobne uszkodzenia.

Nie jesteś pewny, czy przyciemnianie lamp jest dla Ciebie?

Na początek, żeby nie wydawać pieniędzy na folię premium, możesz wybrać budżetowe warianty. Przykładem jest folia witrażowa Oracal 8300. Jest to też najczęściej wybierana folia do przyciemniania lamp z budżetowej półki. Łatwa w aplikacji i demontażu, dobrej jakości i tania. Świetnie się sprawdzi do przyciemniania lamp na jednorazowe zloty motoryzacyjne, imprezy, a także do nauki oklejania! Sprawdź cały artykuł i metody oklejania na mokro i sucho: https://folia-samochodowa.pl/folia-oracal-8300-dobra-folia-do-przyciemniania-lamp

Jaką folię wybrać do przyciemniania lamp - wersja premium i budżetowa

Oprócz folii Oracal 8300 to do budżetowych wersji możemy zaliczyć również folię do przyciemniania reflektorów APA TAIL. Jest to folia wylewana, kanalikowa, która charakteryzuje się bardzo dobrą przepuszczalnością światła. Czyli nie wpływa na widoczność emitowanej wiązki. Dobry wybór na tanie i trwałe przyciemnienie reflektorów.

Folia do przyciemniania reflektorów z kategorii premium to STEK folia PPF folia poliuretanowa o grubości 150 mikronów, z właściwościami hydrofobowymi i samoregeneracji (DynoShade), czy folie od popularnego w świecie carwrapperów producenta 3M.

Bez opalarki się nie obędzie!

Chociaż legendy głoszą, że suszarka do włosów daje radę. To jesteśmy przekonani, że lepiej wybrać jeden z tańszych modeli opalarki do folii niż cudować z suszarkami. Po pierwsze, jeśli chcesz w przyszłości profesjonalnie oklejać reflektory, czy całe auta to na suszarce nie nauczysz się obsługi opalarki, wyczucia temperatury i prawidłowego wygrzewania folii.

Czy warto kupić tanią opalarkę? Tak, jeśli dobrze poszukasz, albo poczytasz naszego bloga, to znalezienie dobrego budżetowego modelu na początek przygody z car wrappingiem wcale nie jest trudne. Tańsze nie zawsze równa się gorsze. Niektóre tanie modele pochodzą od dobrych producentów, a ich cena wynika z tego, że są w zupełnie podstawowej wersji produktu.

W tym artykule https://folia-samochodowa.pl/opalarka-do-folii-samochodowej-3-polecane-modele opisaliśmy trzy dobre modele opalarek w trzech wersjach; budżetową, dla hobbystów i profesjonalistów, a także dla zaawansowanych i wymagających wyjadaczy oklejania aut.

A jeśli interesujesz się oklejaniem aut i chciałbyś więcej ciekawych artykułów, to sprawdź nasze wpisy o przyciemnianiu szyb. W naszym sklepie znajdziesz wiele ciekawych zestawów, a także zestaw do przyciemniania szyb, który pasuje do 90% samochodów.

Czy przyciemnianie szyb jest zgodne z prawem?

Wątpliwości dotyczące tego, czy przyciemnianie szyb samochodowych jest legalne, nie biorą się znikąd. Zapewne każdy słyszał bowiem o sytuacji, w której drogówka dokonała kontroli przyciemnionych w samochodzie szyb, w wyniku czego wystawiła kierowcy mandat czy nawet zatrzymała dowód rejestracyjny pojazdu z powodu niezgodnych z przepisami przyciemnień. Oznacza to zatem, że przyciemnianie szyb samochodowych jest legalne tylko do pewnego stopnia, ponieważ podlega ograniczeniom prawnym.

Przeczytaj cały artykuł

Przyciemnij szyby samemu, czyli DIY wrappingowe

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 082 998
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium